13 Mart 2005 Pazar 00:00
Makedonya'da neler oluyor?
Makedonya'da son dönemlerde hızla artan suç oranı, endişe verici boyutlara ulaşmaya başladı. Ocak ve Şubat 2005 ayları içerisinde Makedonya'da dokuz kişi cinayete kurban gitti. Bu cinayetlerin dördü Üsküp'te, İkisi Kırcova'da, diğer üçü ise Kumanova, Berova ve Manastır'da işlendi. Cinayetleri önleme konusunda etkisiz kalan polis, dokuz cinayetten yedisinin faillerini yakalamayı başardı.

2004 yılında ise Makedonya'da 56 cinayet suçu işlendi. Bu cinayet suçlarının 18'i Üsküp'te, 15'i Kalkandelen'de, 7'si Gostivar'da gerçekleşti.

2003 yılında işlenen 75 cinayet suçu da göz önüne alındığında, Üsküp, Makedonya'da kişisel güvenliğin en riskli olduğu şehir olarak öne çıkıyor.

Polis kayıtlarına göre, işlenen cinayetlerin ağırlıklı nedenleri intikam ve ödenmeyen borçlar.

İntikam amaçlı cinayetlerin, bölgenin geçmişi de dikkate alındığında provokasyon hedefli olması kuvvetli bir ihtimal.

Diğer bir neden olarak gösterilen ödenmeyen borçlar ise, Makedonya'nın aslında en önemli sorunu olan ve yakında bir sosyal patlama yaratacak olan işsizlik ve ekonomik sorunlara işaret etmektedir.

Bugün Makedonya'da işsizlik oranı %40 dolaylarında. 40?49 yaş arasındaki nüfusun hemen hemen tamamı işsiz. Daha genç nüfusun ise büyük çoğunluğu, ekonomik nedenlerden dolayı Makedonya dışına göç etme eğiliminde.

İşsizlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle sıkıntı yaşayan Makedonlar, devletin ekonomik sorunlara çözüm bulamamasının bedelini cinayetlerde can vererek ödüyorlar.

ABD/Massachusetts Salem'de faaliyet gösteren "Williams and Associates" adlı bir araştırma şirketi tarafından 29/09/2004?06 /10/2004 tarihleri arasında Makedonya'da bir anket yapıldı.

Daha önceki birçok araştırma ile benzer sonuçlar çıkaran ankete göre, Makedon halkının %54'ü, ülkedeki en önemli sorunu işsizlik, %15'i ise ekonomik sorunlar olarak görüyor. Halkın %82'si ise, Eski Yugoslavya döneminin şimdiki Makedonya'dan daha iyi ve yaşanabilir olduğunu düşünüyor.

Bu anket sonuçlarından da anlaşıldığı üzere, Makedon halkının büyük bir kısmı, yönetime ve ülkenin geleceğine olan güvenini kaybetmiş durumda.

Yapılan siyasi anketlerde Hükümet'in kamuoyu desteğinin sürekli düşen bir seyir izlemesi de bunun açık bir göstergesidir.

Makedonya, hızla karanlık günlere doğru ilerliyor. Hükümet'in etnik ayrımcılığı destekleyen icraatları, ekonomik sorunlarla da birleşerek sosyal bir patlamanın alt yapısını hazırlıyor.

Makedonya'daki Türk nüfusa yönelik devlet güdümlü ayrımcı politikalar, halk arasında kutuplaşmalara da neden olmaktadır. Bu icraatların son ürünü olan Yeni Yerel Yönetimler Yasası, Türk nüfusun yoğun olduğu bölgelerin büyük kısmının yeniden yapılandırılarak Arnavut nüfusun kontrolüne geçmesine neden olmuştur.

Makedon siyasilerin, gerçekleri görme zamanı geldi de geçiyor bile. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100