29 Mayıs 2014 Perşembe 00:01
‘Mehdi’ye düşmanların vay haline!’
İmam Ali Rızâ (a.s.), Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: "Ey insanlar topluluğu, bilin ki hiç kuşkusuz Ali, Allah'ın halifesidir." (İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.239).
Senetli olarak Abdullah b. Abbâs'tan nakledilmiştir; “Resûlullah’tan (s.a.a.) duydum ki şöyle buyuruyordu: Cebrâîl'den duydum ki şöyle diyordu: Celâli Yüce Allah'tan duydum ki şöyle buyuruyordu: Ali b. Ebî Tâlib, Benim yaratıklarıma halifemdir; kim ona muhalefet ederse, Bana muhalefet etmiştir ve kim ona karşı gelirse Bana karşı gelmiştir." (Câmiü'l-Ehâdis, Kummî, s.263).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "İşte bu Benim aranızdaki halifem olan Ali'dir. Onu dinleyin ve itaat edin." (İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s277).
Senetli bir rivâyette, Hz. Ali (a.s.), Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: "Benim aranızdaki kardeşim, vasîm ve halifem, Ali b. Ebî Tâlib'dir. O hâlde onu dinleyin ve ona itaat edin." (İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.43).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Ya Ali, Allah Bana seni kardeş ve vasî olarak seçmemi emretti. O hâlde sen Benim kardeşim ve hem hayatımda, hem de vefatımdan sonra ehlime vasîm ve halifemsin; kim sana uyarsa, Bana uymuştur ve kim senden yüz çevirirse, Benden yüz çevirmiştir. Kim sana kâfir olursa, Bana kâfir olmuştur ve kim sana zulmederse, Bana zulmetmiştir." (İrşâdü'l-Kulûb, s.255).
Selmân-ı Fârisî, Resûlullah’tan (s.a.a.) nakletmiştir: "Benim vasîm, halifem, kardeşim, vezirim ve Kendimden sonraya bıraktıklarımın en iyisi, hiç şüphesiz, Ali b. Ebî Tâlib'dir. O Benim borcumu eda edecek ve vaatlerimi yerine getirecektir." (İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.211).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Benim dostum, vezirim, halifem ve Kendimden sonraya bıraktıklarımın en hayırlısı ve borcumu eda edip vaadimi yerine getirecek olan Ali b. Ebî Tâlib'dir." (Keşfü'l-Ğumme, c.1, s.157; Bihârü'l-Envâr, c.38, s.12; İsbâtü'l-Hüdât, c.2, s.212; İhkâkü'l-Hak, c.15, s.198).
İbn Abbâs diyor ki; Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali'ye (a.s.) şöyle buyurduğunu duydum: "Ya Ali, sen Benim vasîmsin; Ben seni Allah'ın emriyle vasî kıldım. Sen Benim halifemsin; Ben Allah'ın emriyle seni halifeliğe tayin ettim. Ya Ali, Benden sonra ümmetimin ihtilaf edeceği şeyleri sen onlara açıklayacaksın (hak ve doğru olanı ortaya koyacaksın); onların içinde Benim makamıma oturacaksın; senin sözün, Benim sözüm ve senin emrin, Benim emrimdir; sana itaat, Bana itaattir ve sana karşı gelmek, Bana karşı gelmektir; Bana karşı gelmek ise Allah’a (Azze ve Celle) karşı gelmektir." (El-Vâfî, c.2, s.327).
Senetli bir hadiste Hz. Ali'den (a.s.), Resûlullah’ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Ya Ali, sen Benim vasîmsin; senin savaşın, Benim savaşımdır ve senin barışın, Benim barışım; sen imamsın ve tertemiz ve masum olan on bir imamın da babasısın ki, yeryüzünü adaletle dolduracak Mehdi de onlardandır; ona düşmanlık besleyenlerin vay haline! Ya Ali, bir kimse seni ve evladını Allah için severse, Allah onu seninle ve evladınla haşredecektir; siz de yüksek derecelerde Benimle beraber olacaksınız; sen cenneti ve ateşi bölensin; sevenlerini cennete ve düşmanlarını da (cehennem) ateşine sokacaksın." (Yenâbîü'l-Mevedde, s.85; İhkâkü'l-Hak, c.4, s.264).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100