16 Mayıs 2008 Cuma 00:00
Misyonerliğin kanlı yüzü

MİSYONERLERİN YERLİLERE YAPTIKLARI KATLİAMLAR
"Kolomb tanrıya bağlıydı ama, altına daha çok bağlıydı. Adamlarıyla birlikte Hispaniola Adası'nın dört bir yanına haçlar dikti. Ama aynı zamanda sayısız darağaçları kurdurdu"

~|~


"Saint Dominiken tarikatından piskopos Bartolomeo de Las Casas, "Hint Adaları Halkının Yok Edilmes" isimli eserinde İspanyolların yaptıkları zulüm ve katliamları ayrıntılarıyla anlatmaktadır.
"Eminiz ki, İspanyollar, zulüm ve kötülükle, akıllı insanlarla dolu toprakları insanlardan koparndılar, yerle bir ettiler. Böylece kıta bugünkü terkedilmiş halini aldı. 40 yıl boyunca kadın, erkek, çocuk 12 milyondan fazla insan Hıristiyanların iğrenç eylemleri ve zorbalıkları yüzünden öldü. Bu rakam kesin ve gerçektir.
Yerliler çok zayıf, az saldırgan, dayanıksız ve savunmasız idiler. Atlarını, kılıçlarını, mızraklarını alan Hıristiyanlar, Amerikalıların daha önce hiç görmedikleri eylemlere başladılar. Kan dökme ve katliam. Köylere giriyor, çocuk, yaşlı, hamile veya lohusa demeden yerlilerin karınlarını deşiyor, parçalara ayırıyorlardı. Çocuklarıyla beraber annelerini ve önlerine çıkan herkesi kılıçtan geçiriyorlardı"
Bütün bu katliamlar Hıristiyanlık ve Hz. İsa adına yapılıyordu.
"... İsa Peygamberi ve on iki havariyi kutsamak ve saygılarını ifade etmek için büyük darağaçları kuruyorlardı. Ayakları neredeyse yere değecek şekilde 13 kişilik gruplar halinde yerlileri bağlıyor, ateşe veriyor, diri diri yakıyorlardı".
Piskopos Bartolome, Kolomb'unyerlilere yeni gemi inşa ettirmek için kuzey denizinden güney denizine kadar 130 mil boyunca 100 kğ. ağırlığında çapalar taşıttığını yazar. Bu insanların çoğu susuzluk ve açlık yüzünden ölmekteydi.
"İspanyolların yerlileri öldürüp parçalamak için yetiştirilmiş, eğitilmiş son derece vahşi ve yırtıcı köpekleri vardı. İspanyollar bu köpekleri beslemek için domuz sürüleri gibi yürüyen, zincirlere vurulmuş birçok yerliyi öldürür ve insan eti satılan halka açık kasap dükkanları işletirlerdi"
Las Casas: "Bu vahşeti detaylı olarak anlatsaydım, dünyayı dehşete düşürecek dev bir kitap yazmış olurdum" demektedir.
Amerika kıtasını işgal eden İspanyolları Portekizliler ve Fransızlar takip etmiş ancak, Amerika yerlilerinin kaderi hiç değişmemiştir: "İncil'in kutsal öğretisini yaymak" (!) için çıkılan bu yolculuklarda sadece zulüm, yağma ve katliam yapılmıştır"...
(Amerika'da Misyonerlerin Oynadıkları Rol ve Faaliyetleri)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137