25 Şubat 2012 Cumartesi 12:20
Muhyiddin-i Arabi'den altın tavsiyeler

Sakın kimseye zulmetme, zulüm, insanı kıyamette karanlıklar içinde bırakır.
Zülüm, hak sahiplerine haklarını vermemektir. Sıkışmış birini görür de, onun sıkıntısını giderecek kudret de sende varsa, bil ki senin malında, onun hakkı vardır. Onun haline muttali oluşun, hakkını
vermek içindir.
Vermezsen mes\'ulsün. Eğer mali kudretin yoksa, tatlı dil ile ona yardım vazifendir. Senin için, ona maddeten yardıma hiç imkân yoksa, o zaman ona dua edersin. Bunları ihmâl eder yapmazsan zalimsin.
Saili kovma. Komşulara hediye vermek, açları doyurmak, susuzları kandırmak, çıplakları giydirmek, şaşırmışları yola koymak, suçlu ve kabahatlileri affetmek Din\'dir. Dindarlıktır...
Sen de Allah\'ın fakirisin. Allah\'ın, âlemlerde hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Bununla beraber duaları kabul eder. Muhtaç olanların ihtiyacını verir, zararlı şeyleri defeder, faydalı şeyleri ulaştırır.
Sen de, Allah\'ından dileklerini yüz aklığı ile isteyebilmek için elinden geleni yapmalısın.
Kudsi hadis meali:
“Ey kullarım, zulmü nefsime haram kıldım. Kendi aranızda da haram kıldım. Artık kimseye zulmetmeyin kullarım, hepiniz şaşırmıştınız. Yalnız Benim hidayet nasib ettiğim kimseler müstesna. Benden hidayet isteyin, sizi hidayete ulaştırayım.
Kullarım, hepiniz açsınız. Yalnız benim doyurduklarını müstesna. Yiyeceklerinizi Benden isteyin sizi doyurayım. Kullarım, hepiniz çıplaksınız yalnız Benim giydirdiklerim müstesna. Benden giyinmeyi isteyin. Ben sizi giydireyim.
Kullarım, siz gece gündüz hatalar, suçlar işliyorsunuz. Ben günahlarınıza mağfiret ediyorum. Benden mağfiret isteyin sizi affedeyim, mağfiret edeyim.”
Bak, dikkat et. Hak Teala, bunların hepsini sen istemeden veriyor, bununla beraber, istemeni emrediyor ki, isteğine icabet edip tekrar vermek için...
İstemeden verdiğini, Rahman ism-i şerifinin tecelliyatı bil. İstedikten sonra vereceğini beyan buyurması da, ihtiyaçlarını daima Rabbinden istemeyi sana talim içindir. Bunlar ayrı ayrı makamlardır.
Kulların yaradılışındaki hikmet, Allah\'a ibadet, yani Allah\'a tezellül ve ihtiyaçlarını açıklamaktır. İbadetlerin, Allah\'a kulluk borcu olduğunu unutma. Allah\'ı bilmek için yol, kulluk yoludur.
Sana vasiyetim: Hakkın emirleri ve nehiyleri karşısında teslimiyetle boyun eğ ve dersini al. Tâ ki, bu emirler ve nehiylerinde senden istenilen nedir, bunu bilesin. Sakın istemeyenlerden olma. Birisinden istemeyen, umum hakkında da cimrilik etmiş olur.
Eğer, sözü uzattım, çok söylediysem, kendini levmet. Cahil isen, öğrettim. Unutmuş isen, hatırlattım. Mü\'min isen, mü\'minlere vâz u menfaat verir. Burada sen, ben yok.
Yukarıdaki hadis-i kudsi\'nin devamı:
“Kullarım, siz Bana zarar yapamazsınız. Menfaat de yapamazsınız. Bunlara gücünüz yetmez.
Kullarım, evveliniz, ahiriniz, insanlarınız, cinleriniz, en muttaki adamın kalbi gibi kalbe sahip olsanız bu haliniz, mülkümden bir şey artırmaz.
Kullarım, evveliniz, insanlarınız, cinlerinizin en fâcir adamın kalbi gibi olsa, bu haliniz, mülkümden bir şey eksiltmez.
Kullarım, evveliniz, ahiriniz, insanlarınız, cinleriniz hep, düz bir yerde toplansa, Benden isteseler, ben de herkese istediğini versem, bu verişimden hazinemden hiçbir şey eksiltmez. İğnenin denize dalıp çıkması kadardır, iğne denizden hiçbir şey eksiltmez. Çünkü mücellâ olduğundan su almaz.”
Hele şu beyana bak! Zat-ı İlâhisini kulu menzilesine koyunca, Allah\'ı bilmeyen zayıf ruhlu insanlara, ne müthiş saltanatını bildiriyor.
Dostum, hadis-i kudsideki işaretlere dikkat et. Hadisin sonu da şöyle:
“Bunlar hep, sizin amellerinizdir. Sizin için onları depo ettim. Yine size iade edeceğim. Hayır gören, Allah\'a hamd etsin. Hayırdan başka bir şey ile karşılaşan, kendini levm etsin.”
Hacet istemek zillettir. Allah\'tan başkasına, zillet izhar etmek şaşkınlıktır. Nefsine zulümdür vesselam...
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137