Bu haber kez okundu.

Muhyiddin-i Arabi'den Altın Tavsiyeler

Yatağa yatmadan evvel Vitir namazını kıl. Çünkü, uyuyan kimsenin ruhu kabzolunmuştur. Gelip gelmeyeceği de belli değildir. Vitri kılar da yatarsan, Allah\'ın sevdiği halde yattın. Zira, Allah Vitir'dir, Tek\'dir. Vitr\'i sever yâni, Allah kendini sever. Seni kendi menziline tenzil ile, inayetini ve muhabbetini izhar etti. Her adetli şeylerde Vitr\'e riayet et.
“Ey Ehl-i Kur\'an; Vitr\'e riayet edin” emri vardır.
Ehl-i Kur\'an, ehlullah'tır. Yemekte, içmekte hatta sürme çekmekte Vitr\'i gözet. Hıçkırık tutarsa, yedi yudum su iç. Mücerreb\'dir.
Resul-i Ekrem, daima Vitr\'e riayet ederlerdi. Resulullah, insanlara en güzel bir numunedir.

***

Aziz kardeşim, büyüklenme. Ve böyle bir sevdaya düşme. Parmakla gösterilmeye heves etme. Seni kimse tanımazsa tanımasın. Allah\'ın seni bilmesi kâfi. Eğer, halk içinde bir mevki sahibi olmuş isen, bu Allah\'ın bir lutfudur. Sana yakışan tevazudur. Herkes gibi sen de topraktan yaratıldın. O toprak senin anandır. Anasına karşı kibirlenen âsi olur.
Anaya, babaya isyan haramdır. Allah seni yükselttikçe sen, küçül. Riyaset peşinde olma. Riyaset, kıyamette hüsran ve nedamettir. Riyasete ehl olan, riyaset peşinde dolaşmayandır. Mevki icabı eğer, çok hürmet görüyor ve çok hizmet ediyorlarsa, sen de Rabbine tevazu et. “Ya Rab, bu hürmetler hep mevki ve rütbeyedir beni mağrur etme” diye yalvar. Bil ki azlolunduğun gün, hiçbirisi kalmaz.

***

Her Cuma, Cuma namazına gitmezden evvel yıkan. Bir vacibi eda ettiğine niyetlen. Haftada bir gün yıkanmak, her Müslüman\'a haktır. Onu Cumaya tesadüf ettir. Hem, temizlik yapmış olursun, hem de Hakk\'ın rızasına erersin.

***

Cidal\'i bırak. Haklı, haksız cidal (kavga) mü\'mine yakışmaz Hadis-i şerifte; “Haklı da olsa, cidali terk eden kimseye, Cennetin ortasında bir köşke kefilim. Şaka da olsa yalanı terk edene de Cennetin ortasında bir köşke kefilim” buyuruldu.

***

Hicret et. Gavur memleketlerinde oturma. Gavur içinde oturmak, İslam dinine ihanettir. Ve onlara yardım demektir. Sakın onların tebasına geçme.
Hadis-i şerifte şöyle varid oldu: “Müşriklerin içinde ikamet eden müslümanlardan Ben beriyim. İslam kelimesinin itibarı kalmıyor. Nefislerine zulmederek yaşayan kimselerin canlarını melekler alırken onlara derler ki: ‘Siz ne işte idiniz?' Onlar da; ‘Biz aciz kimselerdik' derler. Melekler de onlara; ‘Allah\'ın arz\'ı geniş değil miydi, siz de hicret edeydiniz' derler, işte onların varacakları barınacakları yer, Cehennemdir. Ne fena bir yerdir o.”
Hicretin bir mânâsı da, Allah ve Resulünün, zemmettiği kötü huylardan hicret etmektedir. Yâni, Allah\'ın nehyettiği şeyleri bırakmaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100