Bu haber kez okundu.

Muhyiddin-i Arabi'den Altın Tavsiyeler

Herhangi bir musibete uğrarsan, mahzun olma. \"Biz Allah\'ın kuluyuz ve neticede Allah\'ımıza döneceğiz\" de. Hazreti Ömer derdi ki; “Hiçbir musibet görmedim. Mutlaka onda, üç nimet vardır. Biri, o musibet dinime gelmedi, ikinci, bu gelenden daha büyük olsaydı halim ne olurdu. Allah, o büyük felâketten korudu. Üçüncüsü, günahlarıma kefaret oldu.”
Mü'minin dünyada birçok musibetlere müptelâ olması, temizlenmesi içindir. Tâ ki, tertemiz ahirete göçe.

***

Kur\'an okumaya devam et. Düşünerek, Allah kelâmı okuduğunu bilerek oku. Kur\'an, Hazreti Muhammed\'e (s.a.v.) gelmiştir. Sen, bu Allah kelâmını okurken iyi kimselerin sıfatlarını görünce onlar gibi olmaya çalış. Kötü insanların sıfatlarını okuyunca onlar gibi olmamaya gayret et.
Kur\'an'ı okurken, Kur\'an ile, Kur\'an'da olanlarla ol. Yalnız okumakla kalma, nasıl ki hafız olmuşsan, içindeki emrolunan amelleri de öyle hıfzet. Ve işle.
Kıyamet gününde en şiddetli azap, bir âyeti belleyip de sonra unutana olacaktır. Bir âyetin hükmünü öğrenir de onu nefsinde tatbik etmezse, o âyet, yarın mahşerde onun aleyhine şahitlik edecektir.
Allah\'ı zikretmek isteyenler de, Kur\'an'daki zikirlerle zikretmelidirler.

***

Dinine faideli olan kimselerle arkadaş ol. İlmiyle, ameliyle, güzel huylarıyla seçilmiş kimselerin sohbeti insana fayda verir.
Tenha yerlerde Kur\'an okumak, Allah ile olmaktır. Kur\'an okumak en büyük zikirdir. Kur\'an okuyanlar, Allah\'ın has kullarıdır. Kur\'an'da Allah\'ın güzel isimleri vardır. Onlar Allah\'ın ahlâkını bildirir. Sen de onlarla ahlaklanmaya çalış.
Allah\'ı zikreden insanların içine karışıp da, onlardan olmayan bir kişi, Allah\'ın rahmetine kavuştu. Artık sen düşün. Allah ile, Allah\'ın Kitabı ile olanlar, ne kadar rahmetine gark olur.
İyi dost, misk satan gibidir. Hiç olmazsa güzel kokusundan istifade edilir. Kötü arkadaş da, körük çeken gibidir. Üzerine kıvılcımı sıçramasa bile dumanı gelir.
İyi olduğunu zannettiğin kimseyi, kötülerle düşüp kalktığını görürsen, iyi zannettiğin kimseye kötü zanda bulunma da şöyle de: “Benim kötü ve şerli gördüğüm adamlar iyi adamlarmış ki, iyi kimse ile düşüp kalkıyorlar. Ben, onlara su-i zanda hata etmişim.” Yâni, münasebeti hayırda gör, şerde görme.
Allah-u Zü'l-Celâl, hüsn-ü zandan dolayı kıyamette kimseye suâl sormayacaktır. Amma, su-i zanda sorgu var. İnsanların, en çok gaflete düştükleri yer burasıdır. Allah\'ı zikredenin hayatı muttasıldır. Ölümle sona ermez. O daima diridir. Harp şehidlerinden daha üstün bir hayata ermiştir. Zikredenle etmeyenin benzeri, ölü ile diri\'dir. Zikreden diri, zikretmeyen ölüdür.

***

“Nefsinde ve elinin altında olanlara da Kur\'an'ın hükümlerini, cezai kısımlarını tatbik et. Çünkü, herkes çobandır. Güttüğünden mes\'uldür. Nefsine sözün geçer. Nefsin ve azaların üzerinde hakimsin. Vazifeni yapmalısın. Hatırına hayır ve şer bir şey gelirse, şeriata müracaat et. Hükmü şeriattan al.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100