Bu haber kez okundu.

Muhyiddin-i Arabi'den Altın Tavsiyeler

Her Müslümana, Müslüman olduğu için hürmet et. Hakkına riayet et deme ki, bu sultandır, bu zengindir, bu büyüktür, bu küçüktür, bu fakirdir, bu hakirdir, kimseyi tahkir etme. İslâm'ın hepsini bir şahıs farz et. Müslümanlar da onun azalarıdır. Gözü ağrısa her tarafında duyulur, başı ağrısa her yerinde ağrı hissedilir.
Mamafih her azanın bir makamı vardır. Meselâ, bir şeyi görmek için göz açılır, kulaklar değil. Bir şeyi işitmek için de kulaklar açılır, gözler değil. Öylece her Müslüman İslâmlıkta müsavi görür, her birine de lâyık olduğu, hakkı olan şeyi verir. Meselâ, alime tazim et, sözünü dinle, cahile nasihat et, bilmediklerini öğret, gafili gafletten uyar, itaatli olanı tebşir et, itaatsiz olanları da Allah\'ın azabıyle korkut. Sultanın sözünü dinle, günah olmayan emirlere itaat et. Küçüklere rıfk île, merhametle, şefkatle muamele et. Büyüklere tazim et.
Hadis-i şerif meali: “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize tazim etmeyen bizden değildir.” Asi, günahkâr da olsalar, bütün halka merhametli ol. Çünkü, hepsi Allah\'ın kulu ve mahlukudur. Her ciğeri yanık olanı sulamada ecir vardır.
Ben-i İsrail aşüftelerinden biri, bir kuyu başında hararetten ciğeri yanmış bir köpeğin dolaştığını gördü de ayağından mesini çıkardı, su doldurdu, o köpeğe içirdi. Allah bunu kabul etti, onun kabahatlerini affetti de Cennetine koydu. Artık sen düşün. Bir insana, hele bir müslümana yapılan iyiliği. Hayır\'ı, hayır olduğu için yap. Serden, şer olduğu için kaç. İnsanların metin ve zemmine kulak verme..

***

Kardeşim, bir kimse seni Allah yolunda aldatmak isterse, sen de onun bu dalaveresine vâkıf olursan, ona aldanmış gibi görünmen, hile ve hurdasını yüzüne vurmamak, onu mahcub etmemek, arkasından onun ıslahına dua etmek, şefkat göstermek güzel huylardandır, imân ve İslâm alâmetidir. Mü\'min aldanıverir ve cömertlik gösterir. Münafık aldatır, fesad saçar.
Müslüman kardeşlerine gömlek ol. Nefslerini, ırzlarını, evlâdlarını koru. Çünkü sen onun kardeşisin, ayna gibi gör, kendine bak hiçbir suretle ezalandırma. Hatta ezalanmışsa, onu ezadan kurtar. Çünkü, bir şeyin nefi onun yüzü ve hakikatidir.

***

Komşu ve yakınlık haklarını koru. Kimin evi daha yakın ise, onu tercih et. Çünkü Allah\'ın sana ihsan ettiği nimetlerde komşularının hakkı vardır. Onlara ikram ederken en yakın komşundan başla. Komşularından zararı defet, isterse kâfir olsun. Onun da komşuluk hakkı vardır.
Acaib bir hikâye: “Bir köylünün avlusuna çekirgeler iner. Başkaları çekirgeleri avlamak için gelirler. Onları ellerinde aletleriyle görünce, ne var diye sorar. Onlardan latife tarzında, senin komşuları avlamaya geldik derler. Hane sahibi; madem ki onlar benim komşularımmış, yemin ile söylüyorum ki, onları avlamaya sizi bırakmam der ve kılıncını çeker. Komşu kelimesine riayeten bunu yapar.”
İmam-ı Malik\'e, “deniz domuzu yenir mi” dediler de, “haram” dedi. “O balık değil mi” dediler. “Siz hınzır dediniz” buyurdu.
Komşunun ezasını, güzel bir tarzda karşılamalı. Bir köylü Resulullah\'a geldi. Ve dedi ki: “Sana Kur'an geliyormuş, en fasih kimseler bile ona muarefe edemiyorlarmış.” “Benim sözlerimi dinle” dedi ve iyi huylara dair üç beytini okudu. “Sana gelen Kur'an'da bunların benzeri var mı” dedi. O zaman Resulullah, Fussilet suresinden şu iki âyeti okudu: \"İyilik, kötülüğe müsavi olmaz. Sen kötülüğü en güzel huy ne ise, onunla karşıla. O vakit görürsün ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse bile, sanki senin yakın dostun olmuştur. Bu güzel huya, sabırlı olanlardan başkası kavuşturulmaz. Buna, büyük bir nasibe malik olandan başkası eriştirilmez\". O, fasih köylü şair dedi ki; “buna erişilmez, bundan güzeli de olmaz. Bunu insan söyleyemez. Sen Resulullah\'sın ben de iman ettim.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100