Bu haber kez okundu.

Muhyiddin-i Arabi'den Altın Tavsiyeler

Borca girerken ödemeğe niyetin sağlam olsun, ödemeğe muvaffak olursun. Eğer niyetin çürükse, borçlu kalırsın. Borçlu ölenlerin cenaze namazlarını Peygamberimiz kılmazdı.

Mü\'min kardeşine üç günden fazla dargın durma. Rast gelince ilk selâmı sen ver. Hayırlı olursun, insanlar ayağa kalksınlar, karşında el bağlasınlar diye bekleme.

Şefaat ettiğin kimsenin hediyesini ve ziyafetini kabul etmek riyadır. Kabahati sabit veya haklı bir tasfiye ve azledilmiş kimseler hakkında şefaat caiz değildir. Böyle bir caniye şefaatte bulunmak, Allah\'ın lâinine sebeptir. Şefaati kabul edeni de müşkül duruma sokmuş olursun. Şefaat, haklı ve hayırlı şeylerde olur.

***

Hazreti Ali Keremullahı veche Efendimize hitaben varit olan vasiyetlerden,

Hazreti Ali der ki: “Resulullah Efendimiz bana vasiyet etti. Ve, “Ya Ali, bunları hıfzet hayır görürsün” buyurdu:

“Ya Ali, cahillikten daha beter fakirlik yok. Akıldan daha güzel mal yok. Kendini beğenmekten daha korkunç yanlışlık yok. Müşavereden daha kuvvetli yardımcı yok. Yakut (sağlam bilgi) gibi iman yok. Fenalıkları bırakmak gibi koruyucu yok. Güzel huylar gibi soy sop yok. Tefekkür (düşünmek) gibi ibadet yok.

Ya Ali, her şeyin bir âfeti vardır. Sözün âfeti yalan, ilmin âfeti unutmak, ibadetin âfeti riya, zekatın âfeti övünmek, şeceatin âfeti zulüm, cömertliğin âfeti başa kakmak, güzelliğin âfeti kendini beğenmek, asaletin âfeti kasılmak, hayatın âfeti meşru olan vazifelerini yapmaktan utanmak, halin âfeti yenilik, ibadetin âfeti usanmaktır.

Ya Ali, birisi seni yüzüne karşı methederse, ‘Allah\'ım beni onların dediğinden hayırlı eyle, bilmedikleri şeylere beni affeyle, onların sözü ile beni sorguya çekme' de. Onların sözlerinden salim kalırsın.

Ya Ali, oruçlu iken, iftar ederken ‘Allah'ım Senin rızan için oruç tuttum ve verdiğin rızıklarla da iftar ediyorum' de. O gün, ne kadar insan varsa hepsinin sevabı kadar sevap kazanırsın. Oruç tutan kimsenin, Allah yanında makbul bir duası vardır, iftar ederken besmele çeker ve ‘Ey mağfireti bol Allah'ım, beni affeyle' derse affolunur.

Ya Ali, güneşe ve aya karşı oturma, arkanı dön de otur. Güneşte de çok oturma hastalık gelir.

Ya Ali, Yâsin-i Şerifi çok oku, aç, susuz, çıplak kalmazsın. Hastalık, korku, zindan görmezsin, yalnız kalmazsın, her yerde hürmet görürsün. Bir şeyin kaybolmaz. Bir hastanın başında okursan, ecel gelmişse, ölümü asan olur. Akşam okuyan, sabaha, sabah okuyan, akşama kadar emin olur.

Ya Ali, yatarken Tebareke sûresini oku. Kabir azabı görmezsin, Münkir, Nekir sual sormaz.

Ya Ali, ihlas sûresini abdestli olarak oku. Kıyamet gününde, ‘Ey Allah\'ını metheden, kalk Cennet\'e buyur' derler.

Ya Ali, kötü sözlerden ve kötü gözlerden korunmak için ‘Maşaallah' de, ‘Lâ havle' oku.

Ya Ali, zeytinyağı ye ve vücuduna çal. Şeytan yaklaşamaz.

Ya Ali, yemeğe başlarken tuzla başla. Sonunda da tuzla bitir. Birçok dertlere devadır.

Ya Ali, yemeğin başında Besmele çek, sonunda da Hamd et. Sonuna kadar melekler sevap yazarlar.

Ya Ali, evinden çıkarken Ayet-ül Kürsü\'yi oku, işlerin kolaylaşır.

Ya Ali, yalnız sefere çıkma. Şeytan seninle beraber çıkar.

Ya Ali, çocuğun olursa, sağ kulağına ezan oku, sol kulağına kâmet getir. O çocuğa şeytan zarar yapamaz. Gök aylarının başında ve ortasında şeytanlar çok faal olurlar. Kendinizi koruyun, şerlerinden Allah\'a sığının.

Ya Ali, sail\'i reddetme. İsterse at üzerinde gelsin, bir şey ver. Verilen sadaka sail\'den evvel Allah\'a gider. Sabah erken sadaka vermeli. Çünkü, belâ ve musibetler sadakanın önüne geçemezler.

 Ya Ali; fakirleri miskinleri sev. Allah da seni sever.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100