Bu haber kez okundu.

Muhyiddin-i Arabi'den Altın Tavsiyeler

Cenab-ı Hak kudsi hadiste şöyle buyurdu:

“Benim sevgili dostum kimdir bilir misin? Cismi hafif, zevkle namazını kılar, ibadetlerini güzelce yapar. Gizli ve aşikâr her yerde kulluğunu işler, insanlar içinde şöhreti yok, parmakla gösterilmez. Kendi halinde, kazancı ile meşgul, kanaatli, ölünce arkasından ağlayanlar az, dünyada bıraktığı servet de az.

Kulum, sakın ibadetlerine Benden başka bir garaz karıştırma. Eğer bir şey karıştırırsan ben orada yokum. Müşterek ameli, karışık kalbi sevmem.

Ey Peygamberlerin kardeşi; ey mürşitlerin yoldaşı Habibim. Kullarıma söyle, evime salim bir kalble, doğru bir dil ile, temiz bir el ile, tahir bir avretle girsinler. Bir kimsenin hakkı özlerinde iken sakın evime girmesinler.

Hangi bir kulum borçlu olarak namaza durursa, o hakkı ödemedikçe namazını kabul etmem. Amma, sahibine hakkı ödenince, onun işitir kulağı, gören gözü olurum. O benim sevgili bir dostumdur. Peygamberler, şehidler, sıddıyklar, salihlere onu komşu yaparım.”

***

“Kulum, abdestini bozar da abdest almazsa, Bana cefa etmiştir. Abdest alır da namaz kılmazsa, yine Bana cefa etmiştir. Namazlarda dua etmezse, yine Bana cefa edilmiştir. Eğer dua eder de

Ben de onun duasını kabul etmezsem, muhakkak Ben de ona cefa etmişimdir. Halbuki, Ben cefa eden Rab değilim. Ben cefa eden Rab değilim. Ben cefa eden Rab değilim.”

***

Gecenin üçte ikisi gidip de biri kalınca, dünya göğünden Allah şöyle hitab eder:
“Beni sevdiklerini iddia edip de şimdi uyuyanlar yalancıdır. Herkes sevgilisiyle tenha kalmak istemez mi? İşte Ben ahbablarıma nazırım. Onlar Beni murakabeye aldılar, Benimle konuşuyorlar. Yarın Cennette onların gözlerini güldüreceğim.

Benden başkasından uman, Beni bilmiyor, Beni bilmeyen Bana kulluk edemez. Bana kulluk etmeyen gazabıma uğrar, Benden gayrisinden korkana gazabım hak olur.”

***

Kıyamette bir insanı getirirler, kurbanlık koyun gibi Allah\'ın divanına dikerler. Cenab-ı Hak sorar; “Kulum, sana nimetler, servetler ve rütbeler verdim ne yaptın?” “Ya Rab, topladım, çoğalttım, verdiğinden daha fazlasını bıraktım, müsaade buyur da getireyim” der. Cenab-ı Hak, “Getirdiğini göster” der. Yine o adam, “Topladım, çoğalttım, daha fazla yaptım” diye mırıldanır. Hiçbir şey getirmediği görülünce, Cehenneme sürüklenir...

***

Cenab-ı Hak, Hazreti Musa\'ya şöyle hitap etti: “Biliyorsun ki mülküm zail olmaz. Bana taatı terketme. Yine biliyorsun ki hazinem bitmez, tükenmez. Rızık için gam yeme, ne biliyorsun ki, düşmanın ölmez. Emin olma. Ansızın bastırır. Benim seni affettiğimi madem ki kati olarak bilmiyorsun, başkasının günahlarını ayıplama. Madem ki Cennetime daha girmedin, fikrimden emin olma.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100