16 Kasım 2014 Pazar 01:26
Mü’mini sevindiren, Allah’ı sevindirir
Ali bin Yaktin, Harun Raşid’in güçlü veziri olmasıyla birlikte İmam Musa bin Ca’fer (a.s.)’ın da ashabındandı. İmam Musa Kâzım (a.s.), zalimlerle çalışmayı câiz bilmemesine rağmen, bazı güvenilir kimselerin zalimler tezgâhında bulunmasını gerekli görüyordu. O kimselerden biri Ali bin Yaktin idi. O, defalarca İmam Kâzım (a.s.)’dan vezirlik makamından ayrılması için izin istedi. Ama İmam (a.s.) izin vermeyerek şöyle buyurdular:
“Bu işi yapma; çünkü biz size ilgi duymaktayız. Senin hilafet sarayında bulunman, din kardeşlerinin izzet mayasıdır. Umulur ki, Allah Teâlâ senin vasıtanla rahatsızlıkları giderir ve muhaliflerin ateşini kendi dostlarından uzaklaştırır.
Ey Ali bin Yaktin! Zalim sarayında hizmet etmenin kefareti, din kardeşlerine iyilik etmektir. Sen bir şeyi benim için tazmin et, ben buna karşılık on şeyi sana tazmin edeyim. Senin tazmin etmen gereken şey, dostlarımızdan biri sana müracaat ettiğinde ihtiyacını gidermen ve ona ihtiramda bulunmandır. Benim tazmin etmem gereken şey ise şunlardır:
1- Kesinlikle hapse düşmeyeceksin.
2- Asla kılıçla öldürülmeyeceksin.
3- Hiçbir zaman evine fakirlik girmeyecektir.
Ey Ali! Kim bir mümini sevindirirse, ilk önce Allah’ı, sonra Peygamber (s.a.a)’i ve daha sonra da bizi hoşnut etmiştir.” (Bihar, c.48, s.136; az bir farklılıkla c.75, s.379’da da nakledilmiştir).
Ali bin Cerir şöyle diyor:
İmam Cevad (a.s.)’ın huzurunda oturmuştum. İmam (a.s.)’ın evinden bir koyun kayıp olmuştu. İmam (a.s.)’ın komşularından birini yakalayıp, “Siz koyunu çalmışsınız” diye onu sürükleyerek İmam (a.s.)’ın yanına getirdiler. İmam (a.s.) bu durumu görünce onlara, “Vah halinize, onu bırakın. O koyunu çalmamış; koyun filan adamın evindedir. Gidin onu o evden getirin” buyurdular.
İmam Cevad (a.s.)’ın buyurduğu eve gidip koyunu orada bulduklarında ev sahibini yakalayıp döverek elbisesini parçaladılar. O da o koyunu çalmadığına dair yemin ediyordu. O adamı İmam (a.s.)’ın yanına getirdiklerinde İmam (a.s.), “Yazıklar olsun size, o adama zulmettiniz. Koyunun kendisi o adamın evine gitmişti. Onun bu koyundan haberi yoktu” diye buyurdular.
Sonra İmam (a.s.) o adamı yanına çağırıp yırtılan elbisesi ve dövülmesi karşılığında o adama bir miktar para bağışlayarak gönlünü aldı. (Bihar, c.50, s.47).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137