11 Temmuz 2013 Perşembe 00:01
Mü’minler rızkını nerede aramalı?
Geçim endişesi her dönemde insanların en büyük korkularından biri olmuştur. Bu korku, kişileri bazen gayri meşru yollara dahi sürüklemektedir.
Yaşadığı dönemde toplumun ahlaken çöküş içinde bulunduğu dikkate alındığında, İmam Zeynelabidin’in (a.s.) geçim konusunda özellikle dua etmesi, aslında ümmeti rızkı nerede araması gerektiği ile ilgili aydınlatmak içindir.
Ayrıca, bu duanın içinde rızık uğruna ibadeti terk etmemekle ilgili bir ikaz da vardır. 
Ve İmam’ın (a.s.) borçların ödenmesi ile ilgili duası da yer alır Sahife–i Seccadiyye’de. 
Her ikisi de, bu dünyevî sıkıntılar karşısında yanlışa sapmayı engellemek ve çareyi Allah’tan dilemekle ilgili mükemmel nasihatlerdir:
“Muhammed (s.a.a.) ve âline salat eyle ve rızkı Senden gayrisinin yanında arama cehaletine karşı bize yetecek doğru bir yakîn; rızık uğruna kendimizi yorup bitirmemize engel olacak hâlis bir güven ver bize.
Vahyinde açıkça ifade edip Kitabında and ile pekiştirdiğin vaadini, tüm yaşantımızı bizzat Senin üstlendiğin, garanti ettiğin rızkı elde etmeye ayırmamıza engel kıl.
Hani Sen, “Sizin rızkınız ve size vaad edilenler göktedir” (Zariyat, 22 ) buyurmuşsun ve sözün haktır, en doğrudur.” (Sahife–i Seccadiyye, geçim sıkıntısı çektiğinde okuduğu duasından bir bölüm).
“Rabbim, borç tasası ve düşüncesinden, borç meşguliyeti ve uykusuzluğundan Sana sığınırım.
Rabbim, borcun hayattaki zilletinden ve ölümden sonraki vebalinden Sana sığınırım.  O halde, Muhammed (s.a.a.) ve âline salat eyle ve artan bir zenginlikle ya da ardı kesilmeyen, yetecek bir rızkla borçlanmaktan koru beni.” (Sahife–i Seccadiyye, borçtan kurtulmak için okuduğu duasından bir bölüm).   
“Allah’ım! Muhammed (s.a.a.) ve âline salat eyle ve para kazanmanın zorluklarına karşı bana yet; hesaba katmadığım, sanmadığım yollardan rızkımı ver; rızık peşinde koşarak ibadetinden geri kalmayayım; geçimimi sağlamak için vebal altına girmeyeyim.” (Sahife–i Seccadiyye, yüce erdemler hakkındaki duasından).
“Senden, rızkımı kolay bir yoldan vermeni istiyorum. Çünkü Sen, ben istemeden önce, bana büyük nimetler vermiş, bunların karşısında şükretmeyi bana ilham etmiş, böylece tüm övgüleri kendine özgü kılmışsın.
O halde, Muhammed (s.a.a.) ve âline salat eyle ve rızkımı elde etmeyi bana kolaylaştır. Beni, kendisine mukadder edilenle yetinen, kendisine ayrılan paya râzı olanlardan kıl. Cismimin ve ömrümün geçip giden bölümünü Sana itaatte geçmiş kabul et. 
Hiç kuşku yok, Sen, rızık verenlerin en iyisisin.” (Sahife–i Seccadiyye, gece namazının ardından okuduğu duasından bir bölüm).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100