21 Ağustos 2006 Pazartesi 00:00
Müminleri zaferlere götüren kuvvetler
Hak batıl çatışmalarında müminlerin galip gelmelerini sağlayan, maddi güç dengesizliğine rağmen onları muvaffak kılan temel vasıflardan biri de; şüphesiz cesaret ve şecaat gelmektedir. ~|~


Allah'a iman ve tevekkülden sonra cesaret ve şecaat, Müslümanların galip gelmelerinin temel sebeplerindendir. Cesaret ve şecaat müminde imanı ile doğru orantılı olarak bulunur. İmandaki güçlülük cesarete, cesaret şecaate vesile olur. Bu açıdan şecaat, bir nevi imanın heybetidir.

İnananların savaşlarda kalplerinin dönmemesi, Tevhid üzere istikrar sağlamaları, güçlükler karşısında kararlılık, sabır ve sebat göstermelerine sebep olur Sabır ve sebat ise, harbi kazanmanın önemli sebeplerindendir. Tarih boyunca iman ehli Müslümanların, serhat boylarında göğüslerini siper ederek ilayı kelimetullah uğruna sabır ve sebat göstermeleri bundandır.
Müminler harplerde zahiren ayrı ayrı bedenler, ama hakikatte tek bir ruh gibidirler. Çünkü ihlaslıdırlar. Niyetleri ilayı kelimetullahtır. Gayeleri Allah'ın dininin yücelmesini gerçekleştirmektir. İşte bu ihlas, bu samimi niyet, bu niyet temizliği onları galip kılan sebeplerdendir.

Müminleri zaferlere götüren, büyük güçleri mağlup etmelerine vesile olan temel esaslardan biri de birlik ve itaattir. Birlik, kalplerin aynı imanla çarpmasından kaynaklanmaktadır. Birbirlerine itaatleri ise, genelde Allah'a itaatin aralarındaki tezahürüdür. Zira inananların mantığına göre, 'emir'e itaat de Allah içindir. Allah için olan itaatte tevazu vardır; nefislerin karışması sözkonusu değildir. İşte bu itaat ve birlik, eşsiz bir askeri disipline vesile olur. Bu disiplin ise, az bir güçle de olsa savaşların kazanılmasına sebep olur.

Bütün bu sebepler yanında; inanan az bir topluluğun, maddi yönden güçlü, kalabalık toplulukların üzerine galip gelmesinin en mühim sebebi, ilahi yardım ve destektir. Bu yardım ve destek, Cenabı Hakk'ın vasıtasız olarak mümin kullarına ulaştırdığı, görülmeyen güç ve kuvvettir. Bu ilahi yardımlar çeşitli şekillerde olmaktadır.
Bunlardan biri; Cenabı Hakk'ın, düşmanın kalbine durup dururken korku düşürmesi, onları ürkütmesi, aralarındaki birlik ve koordineyi kesmesi şeklindedir. Nitekim Bedir'de, Uhut'ta, Hendek'te, Huneyn'de hep böyle olmuştur. Bu tür durumlarda batıl güçlerin hiçbir maddi sebep yokken dağıldıklarını görüyoruz. Bu durum, dolaylı olarak Allah'ın müminlere yardımıdır.

Bir diğer ilahi yardım şekli; Cenabı Hakk'ın, müminlerin kalbine sabır, sebat ve sükunet indirmesi, onların iradelerini metin, cesaretlerini güçlü kılması, onlara düşmanı zayıf ve güçsüz göstermesidir. Hz. Ali'nin (ra) Hayber Kalesinin kapısını koparıp kalkan olarak kullanması, Hz. Cubeyr'in Hendek herbinden sonra tek başına yahudilerin üzerine yürümesi bu tür ilahi yardıma örnektir. Bu şekilde Cenabı Hakk'ın yardımı ulaşınca, ehli küfür yılgınlığa ve moral bozukluğuna uğramaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.