02 Ekim 2014 Perşembe 00:03
Müslümana düşmanlık cehennem amelidir
İmam Ca’fer (a.s.) Abdullah b. Cundeb’e nasihatinde buyurdu ki:
“Ey Abdullah! Mü’minler Allah’tan korkan ve kendilerine bağışlanmış olan hidayetin ellerinden alınmasından endişe eden, Allah’ı ve nimetlerini hatırladıkları zaman korku ve dehşete kapılan, Allah’ın ayetleri kendilerine okunduğunda âşikâr ettiği sonsuz kudretinden dolayı imanları artan ve Rablerine tevekkül eden kimselerdir.
Ey Abdullah! Cehalet eskiden beri varolagelmiş, temeli güçlenmiştir. Bunun böyle oluşu, halkın Allah’ın dinini oyuncak yapmalarından dolayıdır. Hatta ilimleriyle Allah’a daha yakın olduklarını sananlar bile O’ndan başkasını arıyorlar.
Ey Abdullah! Şeytanın insanları avlamak için tuzakları vardır. Öyleyse şeytanın av ve tuzaklarına yaklaşma. Şeytanın tuzakları; insanı kardeşine iyilik etmekten alıkoymak, ağları ise; Allah’ın farz kıldığı namaz vakitlerinde uyumaktır. Bilin ki, kardeşlerine iyilik yapmak ve onları ziyaret için adım atmak gibi hiçbir ibadet yoktur. Namazdan gaflet edenlere, halvetlerde uyuyanlara, fetret dönemlerinde (dini zayıfladığı dönemlerde) Allah’ın ayetleriyle alay edenlere yazıklar olsun! İşte bunlar ahirette nasibi olmayan kimselerdir. Kıyamet günü Allah onları konuşturmayacak, onları temizlemeyecektir. Ve onlar için şiddetli bir azap vardır.
Ey Abdullah! Kim kendisini cehennem ateşinden kurtarmaktan başka bir endişeyle sabahlarsa, büyük bir meseleyi hafife almıştır. Ve Rabbinin vereceği az bir paya tâlip olmuştur. Kim Müslüman kardeşine hile yapar, onu tahkir eder ve ona karşı düşmanlık güderse, Allah onu cehenneme atar.
Ey Abdullah! Mü’min bir kardeşinin bir ihtiyacını karşılamak için bir adım atan bir kimse, Safâ ve Merve arasında say eden kimse gibidir. Onun ihtiyacını karşılayan bir kimse de Bedir ve Uhud savaşlarında Allah yolunda kanına boyanan kimse gibidir. Allah hiçbir ümmeti fakir kardeşlerinin haklarını küçümsemedikleri müddetçe helak etmemiştir. 
Ey Abdullah! Allah için sev, sağlam ipe (Kur’an’a) sarıl ve hidayetten ayrılma. Böyle oldukça amellerin kabul edilir. 
Allah buyuruyor ki: “Şüphe yok ki Ben, tevbe eden, inanan, sâlih amellerde bulunup da doğru yola erişen kimseyi bağışlayacağım.” (Taha, 82).
Kim Allah’a güvenirse, Allah ona dünya ve ahiret işleri için yeter. Ve gıyabında onun her şeyini korur. Her belaya karşı sabır, her nimete şükür ve her zorluğa çözüm yolu hazırlamayan kimse aciz kalır. Evladına ve malına gelecek her bela ve musibete karşı sabretmeye çalış. Günah işlemeye cesaretlendirmeyecek şekilde Allah’a ümitli ol ve O’nun rahmetinden de ümit kesmeyecek şekilde ondan kork. Cahilin övgü ve sözlerine asla aldanma. Zira bu kibirlenip, ululanmana ve amelinle övünmene sebep olur. Gerçekten en iyi amel ibadet ve tevazudur.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.