04 Mart 2014 Salı 00:01
Namaz İmam Ali'nin hâliydi
Cemil b. Sâlih, İmam Cafer es–Sâdık'tan (a.s.) şöyle nakletmiştir: "Eğer Ramazan ve gayrı Ramazan'da gece ve gündüzde bin rekât namaz kılabilir isen, bunu yap. Hiç şüphesiz, Ali (a.s.) bir gece ve gündüzde bin rekât namaz kılardı." (Câmi–u Ehâdis–iş Şîa, c.7, s.201). 
İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.) şöyle rivâyet edilmiştir: "Ali (a.s.) (bir) gece ve gündüzde bin rekât namaz kılardı." (İhkâkü'l–Hak, c.8, s.600). 
Yine senetli bir şekilde İmam Muhammed Bâkır'dan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: "Ali b. Hüseyin (Zeyne'l–Âbidîn) (a.s.) (bir) gündüz ve gecede bin rekât namaz kılardı. Nitekim Emirü'l–Müminin de (a.s.) böyle yapardı. Onun beş yüz hurma ağacı vardı; her ağacın yanında iki rekât kılardı." (Bihârü'l–Envâr, c.41, s.15). 
Ebû Basîr'den şöyle nakledilmiştir: "Biz İmam Cafer es–Sâdık'ın (a.s.) yanına gittik. Ben ona, 'Ramazan ayında namaz kılma hakkında ne diyorsunuz?' diye sorunca, 'Ramazan ayı başka hiçbir ayın sahip olmadığı eşi benzeri olmayan bir hürmet ve hakka sahiptir. Ramazan ayında gece ve gündüzde yapabildiğin kadar müstehab namaz kıl. Bir gece ve gündüz boyu bin rekât namaz kılabilirsen, bunu yap. Hiç şüphesiz Ali (a.s.) da ömrünün sonlarında her bir gece ve gündüzde bin rekât namaz kılardı. O hâlde ey Ebâ Muhammed, Ramazan'da başka aylardan daha fazla namaz kıl' buyurdu." (El–Kâfî, c.4, s.154). 
İmam Ali (a.s.) buyurdu ki: "İlahi, benim Senden özür dilemem, özrünün kabulüne ihtiyacı olmayan birisinin özür dilemesi gibi değildir. O hâlde benim özrümü kabul buyur, ey günahkarların özür dilediği en hayırlı kimse." (Nehcü's–Saâde, c.6, s.191; El–Beledü'l–Emîn, s.316). Esbağ b. Nübâte'den Emirü'l–Müminin'in Ali (a.s.), secdesinde şöyle münacat ettiği rivâyet edilmiştir:  
"Ey benim efendim, ben Seninle zelil bir kölenin efendisiyle münacat ettiği gibi münacat ediyorum ve (hacetlerimi) lutfedeceğine yakîni olan ve verdiğinde indindekinden hiçbir şeyin eksilmeyeceğini bilen bir kimsenin istemesi gibi istiyorum. Günahları ancak Senin bağışlayabileceğini bilen birisinin istiğfar etmesi gibi Senden mağfiret diliyorum ve senin her şeye kadir olduğunu bilen birisi gibi Sana tevekkül ediyorum." (El–Emâlî, Şeyh Sadûk, s.211; Ravzatü'l–Vâizîn, c.2, s.326). 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.