31 Ekim 2005 Pazartesi 00:00
NASİHATLER / Kainatın Efendisi'nin erişilmezliği
Bid'at ehli, Kur'an-ı kerimde, "Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdim" mealindeki âyet-i kerimesi ile övülen Peygamber efendimiz için, "Eğer sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım" kudsi hadisine, uydurma diyorlar. Halbuki sahih olduğu Deylemi ve diğer hadis âlimlerince bildirilmektedir. ~|~ Adem aleyhisselam, Arşta gördüğü nurun mahiyetini sual etti. Hak teâlâ buyurdu ki:
"Bu nur, gökte Ahmed, yerde Muhammed denilen, zürriyetinden bir peygamberin nurudur. O olmasaydı, seni de, yer ve gökleri de yaratmazdım."
Allahü teâlâ yine buyuruyor ki:
"Ya Âdem, Muhammed aleyhisselamın ismi ile her ne isteseydin, kabul ederdim. O olmasaydı, seni yaratmazdım."
"Ey Resulüm, İbrahim'i halil [dost], seni de habib [sevgili] edindim. Senden daha sevgili hiç bir şey yaratmadım. Senin, benim indimdeki yüksek derecenin bilinmesi için dünyayı ve dünya ehlini yarattım. Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım."
Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
"Âdem aleyhisselam, ya Rabbi, Muhammed aleyhisselam hakkı için, Onun hürmetine beni affet diye dua etti. Allahü teâlâ ise, [ne cevap vereceğini bildiği halde, cevabının da diğer insanların duyması için] "ya Adem, onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?" buyurdu. Âdem aleyhisselam da, Arşta "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah" yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına ancak en çok sevdiğinin, en şerefli olanın ismini layık görürsün dedi. Allahü teâlâ buyurdu ki:
"Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım".
"Allahü teâlâ, İbrahim'i halil edindiği gibi beni de halil edindi."
Şu halde Peygamber efendimiz hem habibdir, hem halildir.
"Levlake...... .lema halaktül eflake" yani, "Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım" kudsi hadisi, Marifetname'nin önsözünde, Yusuf-i Nebhani hazretlerinin Envar-ı Muhammediyye kitabının 13. sayfasında ve imam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat'ının 122. mektubunda vardır.
Mektubatın farisi haşiyesinde, bu hadisin Deylemi'nin Firdevsinde bulunduğu bildirilmektedir. Deylemi de, Buhari ve diğer muhaddisler gibi, meşhur ve muteber bir hadis âlimidir.
Mektubat-ı Rabbaninin 3.cildinde, "Sen olmasaydın Cenneti yaratmazdım", "O olmasaydı kâinatı yaratmaz, rububiyetimi izhar etmezdim" kudsi hadisleri de bildirilmektedir.
Miracda Allahü teâlâ, Peygamber efendimize, "Senden başka her şeyi senin için yarattım" buyurunca, Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem de, "Ben de senden başka her şeyi senin için terk ettim" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.