Bu haber kez okundu.

NASİHATLER / Rahmet Peygamberi'nde Tevâzu
~|~ Âlemlerin rahmet ve uyarıcısı
"Allah, hepsine hüsnayı [Cenneti] vaad etmiştir!" [Nisa 95].
"Muhacir ve Ensar ile iyilikte onların [ashabın] izinden gidenlerden Allah razıdır, onlara Cenneti hazırlamıştır" [Tevbe 100].
"Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz" [Al-i İmran 110].

Resulullahın üstünlükleri

İnşirah suresinin "Biz senin zikrini yükseltmedik mi" mealindeki 4. âyet-i kerimesi için İbni Ata hazretleri, "Senin zikrini kendi zikrim kıldım, seni zikreden beni zikretmiş olur. İmanın sahih olması için benim zikrimin seninkiyle beraber olmasını sağladım" manasına geldiğini bildiriyor. Katade hazretleri de bu âyet-i kerimeyi açıklarken buyuruyor ki: "Hak teâlâ, Fahr-i âlemin zikrini dünya ve ahirette yükseltmiştir. Namaz kılan herkes, "Eşhedü" diyerek Allah'a ve Resulullaha şehadet getirmektedir."
Kur'an-ı Kerim'de ve namazda olduğu gibi, ezan okunurken de Allah'ın ismi, Habibinin ismiyle birlikte okunmaktadır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
"Göklerden geçerken, "Muhammed Resulullah" olarak ismimi gördüm".
"Cennette her ağacın yaprakları üzerinde "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah" yazılıdır".
"Arş üzerinde, Cennetteki her şeyin üzerinde benim ismim vardır".
Hadis-i kudsilerde buyuruldu ki:
Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, "Muhammed aleyhisselam hakkı için, Onun hürmetine beni affet!" diye dua etti. Allahü teâlâ ise, "Onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?" buyurdu. Hz. Âdem de, "Arş'ta "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah" yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına ancak en çok sevdiğinin ismini layık görürsün" dedi. Allahü teâlâ da buyurdu ki: "Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım". Hz. Ali, "Allahü teâlâ, Resulullaha iman etmeleri için peygamberlerin hepsinden ahd [söz] almıştır" buyuruyor. Nitekim Resulullah sallallahü aleyhi ve sellemin nuru, diğer peygamberlerin nurlarını kaplayınca, bu nurun kimin olduğunu suâl ettiler. Hak teâlâ da, "Bu Habibimin nurudur. Ona iman ederseniz, sizi peygamber olarak gönderirim" buyurdu. Onlar da "Senin Habibine iman ettik" dediler. Cenab-ı Hak da, "Ben şahid olayım mı" buyurdu. Onlar da (Evet) dediler.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
"Âdem, cesetle ruh arasındayken, benden misak alınırken ben peygamberdim".
"Allah, yer ve gökleri yaratmadan elli bin yıl önce, Ümm-il kitaba şunu yazmıştır: Muhammed peygamberlerin sonuncusudur."
"Ben âlemlerin efendisiyim."
"Kıyamette insanların efendisi benim."
"Soyca da insanların en şereflisiyim."
"Arş-ı alaya benden başka kimse oturmaz."
"Allahü teâlâ, beni insanların en iyisinden yarattı. İnsanların en iyisiyim, en iyi ailedenim. Kıyamette herkes sustuğu zaman ben söylerim, onlara şefaat ederim. Kimsenin ümidi kalmadığı bir zamanda onlara müjde veririm. O gün her iyilik, her türlü yardım, her kapının anahtarı bendedir. Liva-i hamd benim elimdedir. Peygamberlerin imamı, hatibi ve hepsinin şefaatçisiyim. Bunları öğünmek için söylemiyorum, hakikati bildiriyorum."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100