Bu haber kez okundu.

Nasihatler / Resulullah sevgisinin önemi
"Namaz kılın, zekat verin, Resule itaat edin ki size merhamet edilsin." [Nur 56]
"Kimi, ona [Resulüme] iman etti, kimi de, ondan yüz çevirdi. Bunlara da çılgın ateşli Cehennem yetti. Âyetlerimizi inkâr ederek kâfir olanları elbette ateşe atacağız."
[Nisa 5556] ~|~ Habibini övüyor:
"Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik." [Enbiya 107]
"Biz seni bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik." [Sebe 28]
"Rabbinin sana verdiği nimetlerle mecnun değilsin. Senin için bitmez, tükenmez, sonsuz mükafat vardır. Elbette sen en büyük ahlak üzeresin." [Kalem 24]
"Resulullahta sizin için [uyulması gereken] güzel örnekler vardır." [Ahzab 21]
"Sen razı oldum diyene kadar Rabbin sana [çok nimet] verecek!" [Duha 5]
"Allah ve melekleri, Resule salevat getiriyor, iman edenler, siz de salevat getirin." [Ahzab 56]
"Senin şânını, şöhretini yücelttik." [İnşirah 4] Bu âyetin tefsirinde deniyor ki: Ezan, ikamet, teşehhüd, hutbe gibi bir çok yerde benimle beraber adını andırmak suretiyle şanını yücelttik.
Senin ismini doğuda, batıda, yeryüzünün her yerinde yükselttim. "Savi tefsiri" [Batıya doğru, bir tul derecesi gidilince, namaz vakitleri 4 dakika gecikiyor. Her 28 km gidişte, aynı vaktin ezanı birer dakika sonra tekrar okunuyor. Böylece, yer yüzünün her yerinde, her an ezan okunmakta, Muhammed aleyhisselamın ismi, Allah'ın ismi ile beraber her an, her yerde işitilmektedir.]
Öyle bir yükseltme, yüceltme ki kendi ismini Habibinin ismi ile birlikte andırdı, ona itaati kendisine itaat olarak gösterdi, melekler ona salât etti, müminlere de ona salevât getirmeyi emretti, onu ismiyle değil, hep resulüm, habibim gibi güzel sıfatlarla andı. 

Cenabı Hak Resulünün nâmını dünya ve ahirette de yükseltti. Hiçbir şehadet getiren, hiçbir namaz kılan yoktur ki şehadet kelimesini ve Resulullahın mübarek adını zikretmiş olmasın. "Katâde"
"Allahü tealâ buyurdu ki: "Ben anıldıkça habibim sen de benimle birlikte anılmak suretiyle şânını yükselttim."

Sakal-ı şerifin kıymeti
Allahü teâlânın âlemlere rahmet olarak gönderdiği, "Habibim" buyurduğu O sevgili peygamberi övmek, "Her istediğini vereceğim" müjdesi ile şereflenmiş olan o en yüksek peygamberi vesile etmek şirk değildir.  Resulullahı, Allahü teâlâ övmüştür. Kendisi de, kendisini överek, Allahü teâlânın kendisine ihsan etmiş olduğu nimetleri saymıştır. Bunları hakikati bildirmek için söylediğini, yoksa peygamberlik vazifesini yapmamış olacağını defalarca bildirmiştir.
Resulullahı övmek ibadettir. Ashabı kiramın hepsi övmüştür. Bunlardan Hassan bin Sabit ve Kab bin Züheyrin uzun methiyeleri meşhurdur. Kab, kasidesinde çok övmüştü. Resulullah, bunu beğenip, Kab'ın kusurunu af buyurup, mübarek hırkasını ona hediye etmişti. Bu hırkai saadet, şimdi Topkapı sarayındadır.
Uzun zaman Resulullaha hizmetle şereflenen Enes bin Malik, kendisi ile beraber bir sakalı şerifin defnolunmasını vasiyet etti. Allah'ın huzuruna sakalı şerif ile birlikte çıkmak istedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100