Bu haber kez okundu.

Nasihatler/ Resulullah sevgisinin önemi
"Allah ve Resulü, bir işte hüküm verince, artık inanmış kadın ve erkeğe, o işi kendi isteğine göre, tercih, seçme hakkı kalmaz." [Ahzab 36] ~|~ "Allah'a ve ümmi nebi olan Resulüne iman edin!" [Araf 158]
"Allah'a ve Resulüne itaat edin!" [Enfal 20]
"Resulullahta sizin için [uyulması gereken] güzel örnekler vardır." [Ahzab 21]
"Allah'a ve Resulüne inanmayan [kâfir olur] kâfirler için de çılgın bir ateş hazırladık." [Feth 13]
"Size kitabı, hikmeti getiren ve bilmediklerinizi öğreten bir Resul gönderdik." [Bekara 151]
"Yalnız Kur'an" diyenler kesinlikle Kur'an?ı Kerim'e inanmıyorlar. İslamiyet'i yıkmak için inanmış gibi görünüyorlar. Bu konudaki hadis?i şerifler de şöyledir:
"Cebrail aleyhisselam, Kur'an ile beraber açıklaması olan sünneti de getirmiştir."
"Bana Kur'anın misli kadar daha hüküm verildi."
"Yalnız Kur'andaki helal ve haramı kabul edin diyenler çıkar. İyi bilin, Peygamberin haram kılması, Allah'ın haram kılması gibidir."
"Bana uyan Cennete girer, bana isyan eden ise giremez."
"Bir zaman gelir "Kur'andan başka şey tanımam" diyenler çıkar" [ 
"Kur'ana ve sünnete uyan hiç sapıtmaz."
"Sünnetimden yüz çeviren benden değildir." 
"Bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, "Resulullah böyle şey söylemez. Bunu bırak, Kur'andan söyle" der." 
"Bize yalnız Kur'an'dan söyle" diyen birine, İmran bin Husayn hazretleri: "Ey ahmak! Mesela Kur'an'da, namazların kaç rekat olduğunu bulabilir misin?" dedi. Hz. Ömer, farzların seferde kaç rekat kılınacağını Kur'anda bulamadık diyenlere, "Allahü teâlâ, bize, Resulullahı gönderdi. Kur'anda bulamadığımızı, Ondan gördüğümüz gibi yaparız. O, seferde, 4 rekatlı farzları iki kılardı" buyurdu. 
Yalnız Kur'an diyenler, Kur'an'daki İslam diyenler, yalan söylüyorlar. Sözlerinde zerre kadar samimiyet yoktur. Kur'an'a inanmalarında samimi olsalardı, âyetlere inanırlardı. Allah yalnız Kur'an mı diyor? Allahü teâlâ, "Resulüme uyun, O'nun bildirdiği her şeyi kabul edin, haram ettiklerinden sakının, Resule uyan Bana uymuş olur. Ona isyan eden Bana isyan etmiş olur. Onun sözleri vahye dayanır. Onun sözünü Benim sözüme aykırı görenler ve Allah'ın yolu ile Peygamberin yolunu birbirinden ayırmak isteyenler kâfirdir" buyurmuyor mu?
İşte âyet?i kerime mealleri:
"Resulümün verdiğini alın, yasakladığından da sakının!" [Haşr 7]
"O, [Resulüm] vahiyden başkasını söylemez." [Necm 3,4]
"Resulüme uyun ki, doğru yolu bulun!" [Araf 158, Nur 54]
"Resule itaat eden, Allah'a itaat etmiş olur." [Nisa 80]
"Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, isyan eden Cehenneme gider." [Nisa 13,14]
"Aralarında hüküm verilmek üzere Allah'a ve Peygambere çağırıldıkları vakit: "İşittik, itaat ettik" demek, ancak müminlerin sözüdür, işte kurtuluşa erenler onlardır." [Nur 51]
"Allah'a ve Resulüne karşı gelen, bilsin ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir." [Enfâl 13]
"Allah'a ve Resulüne itaat edin! [uymayıp] yüz çeviren [kâfirdir] Allah da kâfirleri sevmez." [A. İmran 32]
"Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir." [Nisa 150,151]
Kur'an'da, "yalnız Kur'an'a uyun" denmiyor, "Allah'a ve resulüne uyun" deniyor. Resulünü devreden çıkaran, Kur'an'ın açıklaması olan hadisleri delil saymayan, Kur'an'ın ifadesi ile kâfir olur.
Allahü teâlâ, "Ey Resulüm, Kur'anı insanlara açıkla" buyuruyor. Resulü de açıklıyor:
"İsra suresinin "yakında Rabbin sana makamı mahmudu verecektir" [mealindeki] âyet?i kerimedeki "Makamı mahmud" bana verilecek şefaat hakkıdır."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100