11 Ağustos 2014 Pazartesi 00:02
O, Kur’an’a aykırı konuşmaz
es-Sekunî, Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: "Her hakkın ötesinde bir hakikat vardır ve her doğrunun üzerinde bir nur bulunur. Bir şey Allah'ın Kitabına uygunsa onu alın, Allah'ın Kitabına aykırı ise onu bir kenara bırakın."
Abdullah b. Ebu Ya'fur ve Eban b. Osman der ki:
Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'a biri güvendiğimiz, biri de güvenmediğimiz kimseler tarafından rivayet edilen hadislerin ihtilaflı oluşlarıyla ilgili bir soru sordum.
Buyurdu ki: "Size bir hadis geldiği zaman, buna ilişkin Allah'ın Kitabında ve Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi)'nin sözlerinde bir tanık buluyorsanız, bu hadisi alın. Yoksa o hadisi rivayet eden, kendi rivayetiyle amel etse daha iyidir."
Eyyub b. Hür şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'ın şöyle dediğini duydum: "Her şey Kitap ve Sünnet'e götürülür. Allah'ın Kitabına uymayan bir hadis (söz), yaldızlı, süslü bir yalandan öte bir şey değildir."
Eyyub b. Raşit şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: "Kur'ân'a uymayan hadis, süslü bir yalandır."
İbn Ebu Umeyr, Hişam b. Hakem ve başkalarından şöyle rivayet et­miştir:
Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: "Nebi (sallallahu aleyhi ve âlihi) Mina'da Müslümanlara şöyle hitab etti: Ey İnsanlar! Benden rivayet edilip de Kur'ân'a uyan bir sözü Ben söylemişimdir, Benden rivayet edilip de Allah'ın Kitabına uymayan sözü, Ben söylememişimdir."
Aynı rivayet zinciriyle İbn Ebu Umeyr, bazı arkadaşlarından şöyle rivayet eder: Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'ın şöyle dediğini duydum: "Allah'ın Kitabına ve Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)'nin Sünnet'ine karşı çıkan, aykırı hareket eden, kâfir olmuştur."
Yunus, merfu olarak rivayet eder ki: Ali b. Hüseyin (Zeynü'l-Âbidin aleyhisselâm) şöyle dedi: "Allah katında amellerin en faziletlisi, az da olsa Sünnet'e uygun olanıdır."
Eban b. Tâğlib, Ebu Ca'fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)'a bir soru sorulduğunu ve onun bu soruya cevap verdiğini, ardından soruyu soran adamın şöyle dediğini rivayet eder: "Ama fakihler sizin gibi düşünmüyorlar!"
İmam şöyle dedi: "Yazık sana! Sen bugüne kadar hiç fakih gördün mü? Hiç kuşkusuz gerçek fakih, dünyadan uzak duran, ahireti arzulayan, Nebi (sallallahu aleyhi ve âlihi)'nin Sünnet'ine sarılan kimsedir."
Ca'fer, atalarından, Emir'ül-Mü'minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm)'ın şöyle dediğini rivayet etmiştir:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: "Amelsiz sözün bir değeri yoktur. Niyetsiz söz ve amelin bir değeri yoktur."
Cabir, Ebu Ca'fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder: "Her insanın bir hareketli, coşkulu, arzulu bir dönemi, bir de sakin, dingin ve mutmain olmuş bir zamanı vardır. Kimin sükûnet dönemi Nebi'nin Sünnet'iyle örtüşmüşse, o hidâyet üzeredir ve kim de bid'at üzere karar kılmışsa, o adam sapmıştır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.