14 Ekim 2009 Çarşamba 00:00
'Ona ruhumdan üflediğim zaman...'
"Kıyamet gününde 'Biz bunlardan habersizdik' diyemeyesiniz diye Rabbin, Ademoğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı ve onları kendilerine şahit tuttu; dedi ki: ~|~ 'Ben sizin Rabbiniz değil miyim?' (Onlar da) Evet (Rabbimiz olduğuna ) şahit olduk' dediler" (Araf: 172). Bu ayet-i kerime insan ruhunun fıtri olarak Allah'a yönelmek istediğini vurgulayan bir gerçektir. Ruhun itaatten yana olup Allah'a muhtaç olduğunu, huzurunun ancak Allah'a yönelmekle tahakkuk edeceğini anlatan bir hakikattir.
Daha sonra insan, çamur kalıbıyla inşa edilmiş ve bu kalıp ruhla bütünleştirilmiştir. Orjinal ifadesiyle çamur kalıbına Cenab-ı Hak tarafından ruh üflenmiştir. İnsanın yaratılışı, yaratılış safhaları, kendisine verilen nimetler, ilahi emaneti yüklenişi... Bütün bunların kulluk maksadıyla oluşu ve insanın Allah'a saygı duyması, itaat etmesi gerektiği Kur'an-ı Kerim'de anlatılır:
"Rabbin meleklere demişti ki: 'Ben çamurdan bir insan yaratacağım. Onun şeklini düzeltip ona ruhumdan üflediğim zaman, derhal ona secdeye kapanın'. Meleklerinin hepsi bir bütün olarak secde ettiler. Yalnız iblis etmedi, büyüklük tasladı ve kafirlerden oldu" (Sa'd. 71, 72, 73, 74).
Şimdi  de insanın geçirdiği safhalara bakalım:
"O ki, (önce) sizi topraktan, sonra nutfe (sperm)'den, sonra kan pıhtısından yarattı. Ardından sizi çocuk olarak (annelerinizin karnından) çıkarıyor. Nitekim güçlü çağınıza eresiniz, sonra da ihtiyarlar olasıınız, diye yaşatıyor. İçinizden kimi de dana önce öldürülüyor. Tefekkür edici belli süreye erişmeniz ve aklınızı kullanıp Allah'ın bundaki hikmetlerini anlamanız için böyle yapıyor" (Mü'min: 67).
"Andolsun biz, Ademoğullarına (güzel biçim, mizaç ve aklî kabiliyetler vermek suretiyle) çok ikram ettik. Onları karada ve denizde (hayvanlar ve taşıtlar üzerinde) taşıdık. Onları güzel rızıklarla besledik ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık" (İsra: 70).
"O'nun ayetlerinden biri, sizi topraktan yaratmasıdır. Sonra (yeryüzüne) yayılan insanlar oluverdiniz" (Rum: 20).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.