02 Eylül 2006 Cumartesi 00:00
Önce 'inandık' derler ardından inkâr ederler
Hz. Peygamber, münafıklara nasıl davranırdı?
Resulullah (sav), kalplerindeki küfrü ve nifakı çok iyi bildiği münafıkları, müminlerin arasından kovmamış, ancak onlara karşı her zaman Cenab-ı Hakk'ın emrettiği gibi dikkatli ve tedbirli bir siyaset izlemiştir. ~|~


Peygamber Efendimiz (sav), münafıkların işledikleri fiillere göre kendilerine gereken muameleyi yapardı. İçlerindekini ise Allah'a havale ederdi. Münafıklardan yüz çevirmek, onlara sert davranmak zaten, Cenab-ı Hakk'ın emridir. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur:
"Ey Peygamber, kafirlere ve münafıklara karşı cihad et. Onlara karşı sert davran. Onların varacakları yer cehennemdir. O, ne kötü bir varış yeridir". (Tevbe Süresi, 73).
Yine Cenab-ı Hak, onların ikiyüzlülüklerine karşı takınılması gereken tavırla ilgili olarak Nisa Sûresi 81. ayette şöyle buyurur: "Başüstüne, derler; ama yanından ayrılınca onlardan bir kısmı senin dediğinden başkasını gizlice kurar. Allah da onların gizlice kurduklarını yazar. Sen onlara aldırma ve dayan. Sana vekil olarak Allah yeter".

Münafıkların cenaze namazlarının kılınmaması hakkında da Tevbe Sûresi, 84. ayette; "Onlardan ölmüş olan hiçbir kimse üzerine, hiçber zaman namaz kılma, kabri başında da durma. Çünkü onlar, Allah ve Resulü'nü inkar ettiler. kafir olarak öldüler" buyurulmaktadır.
Münafıkların, cihaddan geri kalmaları halinde hiçbir özürleri kabul edilmemiştir: "Eğer Allah, seni onlardan bir grubun yanına döndürür de, çıkmak için senden izin isterlerse de ki: 'Benimle beraber asla çıkmayacaksınız. Dümana karşı beraber asla savaşmayacaksınız. Çünkü siz, birinci defa (Tebük Seferi'nde) yerinizde kalmaya razı oldunuz. Şimdi de geri kalanlarla beraber oturun" (Tevbe, 89).

"(Seferden) döndüğünüz zaman, size özür beyan edecekler. De ki: 'Özür dilemeyin. Size asla inanmayız. Çünkü Allah, sizin gerçek tutumlarınızı bize bildirmiştir. Amelinizi Allah da görecektir, Resulü de. Sonra, görüleni ve görülmeyeni bilene döndürüleceksiniz de, yapmakta olduklarınızı size haber verecektir.
Onların yanına döndüğünüz zaman, size kendilerinden (onları cezalandırmaktan) vazgeçmeniz için Allah adına and içeceklerdir. Artık onlardan yüz çevirin. Çünkü onlar, murdardır. Kazananmakta olduklarına karşılık, ceza olarak varacakları yer, cehennemdir.
Onlardan razı olasınız diye, size yemin edecekler. Fakat siz, olsanız bile, Allah fasıklar topluluğundan asla razı olmaz" (Tevbe, 94-96).

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100