23 Ekim 2014 Perşembe 00:02
‘Onlar Benim nübüvvetimin terazisidir’
İmam-ı Sâdık (a.s.) şöyle buyurmuştur:
“Allah, yalnız siz Ehl-i Beyt’ten her türlü pisliği gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor…” ayeti indiği zaman Ali, eşi ve çocukları Ümmü Seleme’nin evinde idiler. Peygamber (s.a.v.) onları bir parçanın altına alarak arz etti: “Allah’ım! Her peygamberin nübüvvetinin terazisi olan seçkin zümreden özel yakınları vardır. Bu terazi benim nübüvvetimin içinde bu seçkin Ehl-i Beyt’imin dışında hiç kimse değildir.” 
Ümmü Seleme (a.s.) dedi ki: “Ey Allah’ın Elçisi, yalnızca bu birkaç kişi mi? Yoksa ben senin Ehl-i Beyt’inden değil miyim?”
Şöyle buyurdu: “Benim Ehl-i Beyt’im ve nübüvvetimin terazisi Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin’dir.” 
“Topluca Allah’ın ipine sımsıkı yapışın.” (Âl-i İmran, 103).
İmam Ca’fer-i Sâdık, “Topluca Allah’ın ipine yapışın” ayetiyle ilgili olarak, “Allah’ın ipi biziz” buyurmaktadır. (Hasaisu’l Vahyi’l Mubin, s. 183, Emali’t-Tusî, c. 1, s. 278).
“O’nun tevilini Allah ve ilimde ileri gidenlerden başka kimse bilmez.” (Âl-i İmran, 7).
İmam Ca’fer-i Sâdık bu ayetle ilgili buyuruyor ki: “İlimde ileri gidenler, Emirü’l-mü’minin Ali ve O’ndan sonraki imamlardır.” (Usul-i Kâfi, c. 1, s. 213).
İmam-ı Ca’fer-i Sâdık’tan, “Allah sizin için kolaylığı istemektedir, zorluğu değil” (Bakara, 185) ayetinin tefsirinde şöyle nakledilmiştir: “Söz konusu kolaylık, Emirü’l-mü’minin Ali b. Ebi Tâlib’dir.” (Biharu’l Envar, c. 36, s. 128; el-Hikemü’z-Zahire, c. 1,  s. 76).
Safvan b. Cemmal der ki: 
“Ebu Abdullah’a (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam) Allah Azze ve Celle’nin şu ayetini sordum: “Duvar ise şehirde iki yetim çocuğun idi. Altında onlara ait bir hazine vardı.” (Kehf, 82).
Dedi ki: “O hazine altın veya gümüş değildi, yalnızca içinde şu dört söz vardı: Benden başka ilah yoktur, ölüme yakînen inanan gülemez, hesaba yakînen inananın gönlü feraha kavuşmaz ve kadere yakînen inanan, Allah’tan başkasından korkmaz.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 127).
Salih b. Hamza rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık Aleyhisselam) şöyle dedi:
“Şüphesiz Allah Azze ve Celle’den çok korkmak ibadettir. Allah buyuruyor: “Allah’ın kullarından ancak âlimler, Allah’tan (gereğince) korkarlar.” (Fatır, 28). Başka bir ayette şöyle buyuruyor: “İnsanlardan korkmayın, Benden korkun.” (Maide, 44). Bir diğer ayette de Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle buyuruyor: “Kim Allah’tan sakınırsa Allah ona bir çıkış yolu gösterir.” (Talak, 2). (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 144).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100