29 Mayıs 2015 Cuma 02:46
Onlar ümmet-i Muhammed’in şahitleridir


Hüseyin b. Ebu’1-A’lâ şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a dedim ki: “Vasilere itaat etmek farz mıdır?”
“Evet. Onlar Allah Azze ve Celle’nin şu ifadelerine mazhar olmuşlardır: ‘Allah’a itaat edin, Resûle ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin.’ (Nisa, 59). Onlar Allah Azze ve Celle’nin şu ifadelerle tanımladığı kimselerdir: ‘Sizin velîniz ancak Allah, O’nun Resûlü ve namazı kılan ve rükû halinde iken zekâtı veren mü’minlerdir.’(Mâide, 55)” buyurdu.
Abdu’l-Alâ şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Dinleyip itaat etmek, hayrın kapılarıdır. Duyup itaat edenin aleyhine işleyecek bir kanıt yoktur ve duyup isyan eden kimsenin lehine işleyecek bir kanıt yoktur. Müslümanların imamı, Allah Azze ve Celle ile buluştuğu gün kanıtları ve gerekçeleri eksiksiz olur. Nitekim Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle, ‘O gün her topluluğu imamıyla çağırırız’ (İsrâ, 71)” buyurmuştur. 
Sema’e şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm), “Her ümmetten bir şahit getirdiğimiz ve seni de onlara şahit olarak gösterdiğimiz zaman, halleri nice olacak!” (Nisa, 41) âyetiyle ilgili olarak şöyle buyurdu:
“Bu âyet, özellikle Muhammed ümmeti hakkında inmiştir. Her çağda biz (Ehli Beyt)’ten bir imam, aralarından çıkarak onlara şahitlik eder. Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi) de bizim üzerimizde şahittir.”
Bureyd el-İclî şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a, “Sizi de orta bir ümmet yaptık ki, insanlar üzerinde şahit olasınız” (Bakara, 143) ayetini sordum.
Buyurdu ki: “Biz Ehl-i Beyt orta ümmetiz ve biz Ehl-i Beyt Allah’ın kulları üzerindeki şahitleriyiz, O’nun arzındaki hüccetleriyiz.”
Dedim ki: “Babanız İbrahim ‘in milleti... (Hac, 78) ifadesiyle ne kastedilmiştir?”
Buyurdu ki: “Burada özellikle biz kastediliyoruz. ‘O, sizi daha önce Müslüman olarak isimlendirdi.’ Önceki kitaplarda, ‘Ve şu kitapta... Kur’ân’da...’ (Hac, 78). ‘Ki Resûl sizin üzerinde şahit olsun.’ (Hac, 78). Dolayısıyla Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi), bize Allah Azze ve Celle’den getirip tebliğ ettiği din hususunda üzerimize şahittir ve biz de insanlar üzerinde şahidiz. Kim (bu gerçeği) tasdik ederse, biz de kıyamet günü onu tasdik ederiz. Kim de yalanlarsa biz de onu kıyamet günü yalanlarız.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137