23 Ağustos 2014 Cumartesi 00:03
Onlara iyilik et ihsanda bulun
Ammar b. Hayyan rivayet eder:
Ebu Abdullah (Câfer Sâdık Aleyhisselam)’a oğlum İsmail’in bana çok iyi davrandığını, ihsanda bulunduğunu haber verdim.
Buyurdu ki: “Onu seviyordum, şimdi ona yönelik sevgim daha da arttı. Bir gün Resulûllah (sallallahu aleyhi ve alihi)’nin yanına sütkız kardeşi geldi. Peygamberimiz ona bakınca yüzünü sevinç kapladı. Yorganını yayarak onu üzerine oturttu. Sonra onunla sohbet etmeye ve yüzüne bakıp gülmeye başladı. Sonra süt kız kardeşi kalkıp gitti. Ardından sütkardeşi geldi. Diğerine gösterdiği ilgiyi buna göstermedi. Resulûllah’a bunun sebebi soruldu.
“Ya Resulûllah! Kız kardeşine yakın ilgi gösterdin ama bu erkek olduğu halde aynı ilgiyi göstermedin, bunun sebebi nedir?”
Buyurdu ki: “Kız kardeşi, ondan daha çok anne ve babasına iyi davranıyor, ondan daha çok onlara ihsanda bulunuyor.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 307)
İbrahim b. Şuayb rivayet eder:
“Ebu Abdullah (Câfer Sâdık Aleyhisselam)’a dedim ki: “Bâbam iyice yaşlandı ve artık zayıf düştü. Bir ihtiyacı olduğu zaman, biz onu (sırtımızda) taşıyoruz.”
“Eğer bunu yapabiliyorsan yap. Ellerinle lokmasını ağzına koy, çünkü o yarın senin için bir kalkan olacaktır.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 307)
Câbir rivayet ediyor:
“Bir adamın Ebu Abdullah (Câfer Sâdık Aleyhisselam)’a şöyle dediğini duydum: “Yaşlı anne ve babam var. Bunlar benim mezhebime muhaliftirler.”
Ebu Abdullah (a.s.) buyurdu ki: “Müslümanlardan biz (Ehl-i Beyt)’i veli edinip sevenlere iyilik ettiğin gibi onlara da iyilik et, ihsanda bulun.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 307)
es-Sekunî rivayet eder:
Ebu Abdullah (Câfer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki:
“İnsanın babasının adını künye (soyadı) olarak kullanması sünnetin gereği olduğu gibi, iyiliğin de bir göstergesidir.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 308)
Mualla b. Hüseyin rivayet eder:
Ebu Abdullah (Câfer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki:
“Bir adam Nebi (sallallahu aleyhi ve alihi)’nin yanına geldi ve anne babaya iyi davranma hakkında bir soru sordu.
Buyurdu ki: “Annene iyi davran. Annene iyi davran. Annene iyi davran. Bâbana iyi davran. Bâbana iyi davran. Bâbana iyi davran.”
Nebi (sallallahu aleyhi ve alihi) babadan önce anneyi zikretti.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 308)
Ebu Hatice rivayet eder:
Ebu Abdullah (Câfer Sâdık Aleyhisselam) buyurdu ki:
“Bir adam Nebi (sallallahu aleyhi ve alihi)’nin yanına geldi ve dedi ki: “Bir kızım oldu. Yetiştirdim. Sonra buluğ çağına erince, onu giydirdim, süsledim. Sonra bir kuyunun başına getirdim ve onu kuyunun içine attım. Ondan duyduğum son söz şuydu: Bâbacığım! Acaba bu günahının kefareti var mıdır?”
“Ya Resulallah! Bu günahın kefareti nedir?”
Resulûllah buyurdu ki: “Annen sağ mıdır?”
“Hayır” dedi.
“Peki, teyzen sağ mıdır?” diye sordu.
“Evet” dedi.
Buyurdu ki: “O zaman teyzene iyilik et; çünkü teyze anne derecesindedir. Teyzene iyilik eder, ona saygı gösterirsen yaptığın bu günahına kefaret olur.”
Ebu Hatice (râvi) der ki: “Ebu Abdullah (Câfer Sâdık Aleyhisselam)’a sordum: Bu olay ne zaman meydana gelmiş?”
Buyurdu ki: “Cahiliye döneminde, Araplar kızlarının başka bir topluluğun eline esir düşüp onlardan çocuk dünyaya getirmesinden korktukları için kız çocuklarını öldürürlerdi.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 309)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137