15 Nisan 2004 Perşembe 00:00
Onlarda hasta olabiliyor
Antalya Tabip Odası Üyesi Doç. Dr. İlker Belek tarafından Antalyalı doktorlarla yapılan ve Türk Tabipler Birliği'nce yayınlanan

''Antalya'da Hekimler. Statü ve Sınıf Konumu Açısından Değerlendirme'' başlıklı anket çalışmasına ilişkin kitap, hekimlerle ilgili ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

Ankette, hekimlere sağlık durumlarını nasıl algıladıkları sorulduğunda, hekimlerin yalnızca yüzde 11.3'ü ''çok iyi'' yanıtını verebildi. Sağlık durumları ''çok iyi'' olan hekimler arasında, öğretim üyeleri yüzde 30.1 ile ilk sırayı alırken, 1. basamak sağlık hizmetlerinde çalışan, devlet ya da SSK hastanelerinde pratisyen hekim olarak görev yapan hekimlerin yalnızca yüzde 6.1'i kendisini ''çok iyi'' hissettiğini ifade etti.

Sağlığını ''İyiden kötü'' olarak tanımlayan hekimlerin oranı ise toplamda yüzde 35.5 olarak belirlenirken, bu oran pratisyen hekimlerde yüzde 59.7'ye ulaştı.

Algılanan sağlık bakımından hekimler arasında önemli farklılıklar görüldüğüne dikkati çeken Doç. Dr. Belek, sağlı~|~k bakımından en avantajlı grupların öğretim üyeleri, uzman hekimler ve özel hekimlerinolduğunu kaydetti.

Asistanların yüzde 6'sının ise algılanan sağlıklarını ''çok iyi'' olarak değerlendirdiklerine dikkati çeken Belek, ''Aradaki bu farklılık gelir ve gelirle ilişkili değişkenlerin ötesinde, çalışma koşulları, iş ortamında kendini gerçekleştirebilme, gelecekte umutlu olma gibi başka değişkenlerle ilişkili olsa gerekir'' değerlendirmesinde bulundu.

Doç. Dr. Belek, pratisyenlerin yüzde 59.7'si ile asistanların yüzde 36.3'ünün sağlıklarını ''iyiden kötü'' algıladıklarına işaret ederek, şöyle devam etti: ''Bu sonuçlara göre pratisyen hekimlerin durumu mavi yakalı işçilerin veya niteliksiz emekçilerin durumuna benzemektedir.

Hekimlerin yüzde 22.7'sinin herhangi bir kronik hastalığının bulunduğu anlaşılmaktadır. Ancak veriler yaşa göre standardize edildiğinde, ilginç biçimde özel hekimlerin en az oranda kronik hastalığa sahip oldukları ortaya çıkmaktadır. Bu sonuç belki de kronik hastalık tanısı için gerekli tanı olanaklarının kullanımıyla ilişkilidir.''

Sigara tiryakisi hekimler

Doç. Dr. Belek'in çalışmasında, Antalyalı hekimlerin yüzde

39.8'inin günde en az bir sigara içtikleri de ortaya çıktı. Doç. Dr. Belek, sigara alışkanlığının en yüksek olduğu grubun asistanlar (yüzde 54.6) ve öğretim üyeleri (yüzde 43.1) ile pratisyen hekimlerin (yüzde 42.5) olduğunun belirlendiğini de kaydetti.

Belek, başka araştırmalara göre, sigara içme alışkanlığının Ankara'daki hekimler için yüzde 43.9, Urfalı hekimler için yüzde 41.1 olduğunu da belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.