15 Şubat 2015 Pazar 00:42
'O'nun ekmeği, elenmemiş undandı'
Suveyde b. Gafle şöyle diyor: Bir gün öğleden sonra Hz. Ali (a.s)'ın yanına uğradım. Hz. Ali'nin, sofranın kenarında oturduğunu ve sütü ekşimiş bir kapla kepekli bir ekmeğin de o sofrada bulunduğunu gördüm. Hz. Ali (a.s) bazen eliyle ve bazen de diziyle o ekmeği kırıyor ve ekşimiş sütle onu yiyordu. Hz. Ali (a.s) bana, "Sen de gel ye" diye buyurdu. Cevabında, "Ben niyetliyim" dedim. Buyurdular ki: "Resûlullah'ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu duydum: Kim oruç tuttuğu için canı istediği yemekten sakınır da ondan yemezse, ona cennet yemeklerinden yedirmek ve cennet içeceklerinden içirmek Allah'a hak olur." İmam (a.s)'ın biraz ötesinde duran hizmetçisi Fizze'nin yanına giderek ona dedim ki: "Vay senin haline! Neden bu yaşlı adam hakkında Allah'tan korkmuyor, O'nun halini gözetmiyor ve O'na kepekli ekmek veriyorsun?!" 
Fizze cevabımda şöyle dedi: "Bizim suçumuz değildir. İmam (a.s)'ın kendisi, ekmeğinin elenmemiş undan yapılmasını emretmiştir." Suveyde Hz. Ali (a.s)'ın yanına dönerek Fizze'nin vermiş olduğu cevabı İmam (a.s)'a söyledi. İmam Ali (a.s) şöyle buyurdu: "Anam ve babam İslam Peygamberine feda olsun! O'nun ekmeği, elenmemiş undan idi. Bu dünyadan göçene dek, üç gün ardı ardınca buğday ekmeğinden doyasıya ekmek yememiştir." (Bihar, c.40, s.331; c.41, s.138; c.66, s.322).

Bir adam Hz. Ali (a.s)'ın yanına gelerek şöyle dedi: "Ya Emire'l "Mü'minin! Benim bir hâcetim vardır." İmam (a.s) şöyle buyurdu: "Hâcetini (isteğini) yerin üzerine yaz! Zira ben, senin sıkıntını yüzünden okuyorum (dilinle söylemene gerek yoktur)." Fakir adam yerin üzerine şöyle yazdı: "Ben fakir ve muhtacım." Hz. Ali (a.s), Kanber'e: "Ona iki değerli elbise ver" diye emretti. Fakir adam onları aldıktan sonra birkaç beyt şiirle Hz. Ali (a.s)'a teşekkür etti. İmam (a.s), Kanber'e, "Ona yüz dinar da ver" buyurdu. Orada bulunanlardan bazısı, "Ya Emire'l "Mü'minin! Onu zengin ettin" dediler. İmam (a.s) onların bu sözüne karşılık şöyle buyurdu: "Ben Peygamber'den (s.a.a) duydum ki şöyle buyuruyordu: Halka mevkilerine göre davranınız, onların şahsiyetlerini göz önünde bulundurunuz." İmam (a.s) sözünün devamında şöyle buyurdu: "Doğrusu ben bazı insanlara şaşırıyorum. Onlar köleleri parayla alıyorlar ama hürleri iyilikle almıyorlar." 
(Bihar, c.41, s.34; c.74, s.407). 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137