08 Temmuz 2015 Çarşamba 00:01
O’nun şanı yücedir, isimleri uludur
Muhammed b. Hâkim şöyle rivayet etmiştir:   
Ebu’l-Hasan Musa b. Ca’fer aleyhisselâm babama şunları yazdı: “Allah, sıfatının derinliğine ulaşılmasından yücedir, uludur, büyüktür. O’nu, kendisini vasfettiği gibi vasfedin. Bundan ötesinden el çekin.”
Mufaddal şöyle rivayet eder:
Ebu’l-Hasan (aleyhisselâm)’a Allah’ın sıfatlarıyla ilgili bir soru sordum.
Buyurdu ki: “Kur’ân’da yer alan açıklamaların ötesine geçmeyin.”
Muhammed b. Ali el-Kasanî şöyle rivayet etmiştir:
İmam (aleyhisselâm)’a yazdım ki: “Bizden öncekiler, tevhid meselesinde ihtilafa düşmüşlerdir.”
Bana şu cevabı yazdı: “Sınırlandırılamayan ve vasfedilemeyen Allah yücedir. ‘O’nun benzeri hiçbir şey yoktur. O, işitendir, görendir.’ (Şura, 11).”
Bişr b. Beşşar en-Nişaburî şöyle rivayet etmiştir:
İmam’a (aleyhisselâm) şöyle yazdım: “Bizden öncekiler, tevhid hakkında ihtilafa düştüler. Kimi, ‘O cisimdir’ dedi. Kimi de ‘O surettir’ dedi.” Bana şu cevabı yazdı: “Sınırlandırılamayan ve vasfedilemeyen Allah yücedir, münezzehtir. ‘Ona hiçbir şey benzemez. Onun benzeri hiçbir şey yoktur ve O, işitendir, görendir.’ (Şura, 11).”
Sehl der ki:
İkiyüz elli beş senesinde Ebu Muhammed (Hasan b. Ali aleyhisselâm)’a şunları yazıp gönderdim: “Efendim, arkadaşlarımız, tevhid hakkında ihtilafa düşmüşlerdir. Bazısı, ‘O, cisimdir’ derken, bazısı, ‘O, surettir’ diyor. Eğer uygun görürseniz efendim, bu hususta üzerinde duracağım ve ötesine geçmeyeceğim bir bilgi öğretirseniz kulunuza (bendenize) lütufta bulunmuş olursunuz.”
Kendi el yazısıyla bana şu cevabı yazdı: “Bana tevhidle ilgili bir soru soruyorsun. Oysa böyle konulara dalmakla yükümlü değilsiniz. Allah birdir, tektir. Doğurmamış, doğrulmamıştır. Hiç kimse O’na denk değildir. Yaratıcıdır. Yaratılmış değildir. O Tebareke ve Teâlâ, cisim veya başka şeylerden dilediğini yaratır. Cisim değildir. Dilediğine şekil verir ama Kendisi suret değildir. O’nun şanı yücedir, isimleri uludur. Benzeri olmaktan münezzehtir. O, başkası değildir. ‘Benzeri hiçbir şey yoktur. O, işitendir, görendir.’ (Şura, 11).”
Fudayl b. Yesar şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Allah vasfedilemez. Nasıl vasfedilir ki, Kur’ân’da, ‘Allah’ı hakkıyla tanıyamadılar’ (En’am, 91) buyrulmuştur. O, hangi kriterle takdir edilirse mutlaka ondan büyüktür, yücedir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.