23 Mayıs 2014 Cuma 00:01
O’nun velâyeti ateşten korur
Senetli bir hadiste, Hz. Ali (a.s.), Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Kim Ali’nin velâyetini kabul ederse, Benim velâyetimi kabul etmiştir ve kim Benim velâyetimi kabul ederse, Allah’ın (Azze ve Celle) velâyetini kabul etmiştir.” (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.345; Bihârü’l-Envâr, c.38, s.31).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ben kimin velisi (velâyet sahibi) isem, Ali de onun velisidir.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.371).
Zeyd b. Erkam, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle rivâyet etmiştir: “Bilin ki, hiç kuşkusuz Allah Benim velimdir, Ben de her mü’minin velisiyim ve Ben kimin mevlâsı isem, Ali de onun mevlâsıdır.” (İhkâkü’l-Hak, c.6, s.233; Ebekâtü’l-Envâr, c.2, s.491).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali, Allah’ın Resûlü’nden sonra insanlara onların kendilerinden daha evlâdır (onların üzerinde aynı Resûlullah gibi tasarruf ve velâyet hakkına sahiptir).” (İhkâkü’l-Hak, c.15, s.123).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Kim Bana iman edip Beni tasdik ederse, Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetini de kabul etmesi gerekir; zira onun velâyeti, Benim velâyetim, benim velâyetim ise, Allah’ın velâyetidir.” (İhkâkü’l-Hak, c.7, s.122).
Muhammed b. Sa’di’l-Ensârî, Ömer b. Abdullah b. Ya’lâ b. Mürre’den, o da babasından, o da kendi babası Ya’lâ’dan şöyle nakletmiştir: Resûlullah’tan (s.a.a.) duydum ki, şöyle buyuruyordu: “Ya Ali, sen Benden sonra bütün insanların velisi (velâyet sahibi)sin. O hâlde kim sana itaat ederse, Bana itaat etmiştir ve kim sana karşı gelirse, bana karşı gelmiştir.” (Bihârü’l-Envâr, c.38, s.135; El-Emâlî, Şeyh Müfîd, s.66).
İbn Abbâs, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Allah (Celle Celaluhu) buyurmuştur ki: Eğer insanların hepsi, Ali’nin velâyeti üzerinde birleşselerdi, ben (cehennem) ateşini yaratmazdım.” (El-Emâlî, Şeyh Sadûk, s.523).
Câbir b. Abdullah-i Ensârî diyor ki; Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu duydum: “Kim (cennette) Halil’in ev komşusu olmak ve (cehennem) ateşinin hararetinden korunmak istiyorsa, Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetini kabul etsin.” (El-Emâlî, Şeyh Tûsî, c.1, s.301).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ey insanlar, kim asla kopmayan ürvetü’l-vüska’ya (Allah’ın sağlam kulpuna) sarılmak istiyorsa, Ali b. Ebî Tâlib’in velâyetine sarılsın; zira hiç kuşkusuz, onun velâyeti Benim velâyetimdir ve ona itaat etmek bana itaat etmektir.” (Gâyetü’l-Merâm, s.185.)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137