05 Haziran 2008 Perşembe 00:00
Oryantalizmin ilk temelleri Endülüs'te atıldı
Müslümanlar Tarık bin Ziyad komutasında 711 yılında İspanya'ya geldiler ve tamamına yakın kısmını fethettiler. 732 yılında Güney Fransa'nın da büyük bölümünü fethetmiş hatta Paris'in 100 km. yakınına kadar gelmişlerdir. ~|~Haçlı taassubunun en yoğun olduğu dönemi yaşayan Avrupa, için bu, tahammül edilmez bir durumdu. Bu sebeple Müslümanları buradan atabilmenin her yolunu denemişlerdir. İleride de izah edeceğimiz gibi Hıristiyan din adamları İslam'ı kötüleyen eserler yazmak suretiyle Müslümanları dinlerinden soğutmak ve Hıristiyanlığa girmelerini sağlamak maksadıyla çalışmalar yapmışlardır.
Bu çalışmalar neticesi Endülüs'te oryantalizm akımının ilk temelleri atıldı. Dinler arası diyalogun fikir babası Montgomery Watt şu itirafı yapmaktadır: "Endülüs'te Müslümanların kültürel üstünlmüğü karşısında ezilen ve çoğu rahiplerden oluşan oryantalistler kendi halklarına herşeye rağmen Hıristiyanlığın üstün olduğunu gösterebilmek için İslam imajını çarpıttılar".
Endülüslü Müslümanlar Batı dünyasının en karanlık günlerini yaşadığı bu devrede Hıristiyan Avrupa'nın ortasında ilimde, sanatta, şehircilikte, ve daha birçok sahada eşsiz bir medeniyet vücuda getirdiler.
Tarihçi Draper'in anlattığına göre: "Araplar İspanya'da temelli olarak yerleşir yerleşmez parlak mesleklerini ortaya koydular Kurtuba halifeleri ilmin koruyucusu oldular ve Avrupa prenslerinin kabalıklarıyla tezat teşkil eden incelik ve zerafet örnekleri vermeye başladılar. İdareleri altında Kurtuba gelişmenin servet ve semanın en yüksek derecesine ulaştı". Gün battıktan sonra yollara dizilmiş kandillerin ışığında dümdüz yollarda 10 mil boyunca yürümek mümkündü. Durumun Kurtuba'da böyle olduğu zamanlardan 700 yıl sonra Londra'da sokakların aydınlatılması henüz meçhul bir hadiseydi. Kurtuba'da yollar muntazaman, taşlarda döşenmişti. Aynı tarihten 4 asır sonra Paris'te ayak bileklerine kadar çamura batmadan yürümek mümkün değildi.Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137