20 Eylül 2006 Çarşamba 00:00
Osmanlı gittiği her yeri yeşertti
Kosova'nın başkenti Priştine'de yapılan  "6 Asır Arnavutlarda İslamiyet" konulu uluslararası sempozyum büyük ilgi topladı ~|~

Türkiye, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Mısır, Ürdün ve Suriye'den gelen 75 bilim insanı ve din adamının katıldığı sempozyumda İslamiyet'in Balkanlar'da din, bilim ve eğitim alanlarına etkisine ilişkin tebliğler sunuldu.

Kosova İlahiyat Fakültesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen iki günlük sempozyumda, Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'daki yönetimi genel olarak olumlu bir şekilde değerlendirildi.

Ayrıca konuşmacılar, Osmanlı arşivlerinde Balkanlar'a ilişkin belgelerin incelenip değerlendirilmeden Balkan tarihinin doğru bir şekilde yazılmasının mümkün olamayacağı konusunda fikir birliği içinde olduklarını ifade etti.
Türkiye'den sempozyuma katılan 17 bilim insanı arasında yer alan İstanbul Edebiyat Fakültesi'nden Yardımcı Doç. Dr. Arzu Terzi, Arnavutlarda İslamiyet denince yüzyıllarca Osmanlı idaresinde kalan Arnavutların İslam dinini gönüllerince yaşamasının, herhangi bir baskı olmaksızın dini yapılarla desteklenmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Sempozyumda Osmanlı yönetimi aleyhine belirtilen bazı görüşlerin önyargılı olduğunu ifade eden Terzi, bu yanlış düşüncelerin ortadan kaldırılmasına çalıştıklarını dile getirdi.
Kosova İlahiyat Fakültesi Dekanı Kemal Morina da yaptığı açıklamada, sempozyumun çok başarılı geçtiğini söyleyerek, "Bu topraklarda yaşayan Arnavutlarda İslamiyet'in siyasi ve ideolojik sebeplerden dolayı tek yanlı ve yanlış yansıtılmasının bertaraf edilmesi büyük bir başarıdır "dedi.

Belgeler iftiraları yalanlıyor
Bu arada sempozyum çerçevesinde Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ebubekir Sofuoğlu tarafından hazırlanan "Belgelerle Kosova'da Osmanlı Asırları" adlı bir sergi açıldı. Osmanlı Devleti'nin Kosova'daki hizmetlerini içeren belgelerden oluşan sergide, özeti Türkçe, Arnavutça, Boşnakça ve İngilizce'ye tercüme edilmiş 64 parça Osmanlı arşiv belgesi yer aldı.

Geçtiğimiz yıl Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nde konuk öğretim görevlisi olarak ders veren Sofuoğlu, Priştine'de bulunduğu süre içinde "Osmanlı bizi geri bıraktı", "Osmanlı halkı zorla Müslümanlaştırdı" gibi suçlamalarla karşılaştığını hatırlatarak, "Bu suçlamalar yapılırken, mutlaka belgeye dayanarak konuşmak lazım. Bu iddiaları da yine belgelerle çürütmek gerekiyor" ifadesini kullandı.

"Bu serginin amacı da, bilimsel kaynaklara, Osmanlı devlet arşiv belgelerine dayanarak, burada Osmanlı'nın yapmış olduğu hizmetleri gün ışığına çıkarmaktır" şeklinde konuşan Sofuoğlu, Osmanlı idaresinin bölgenin geri kalmasına sebep olmadığını resmi belgelerle kanıtlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Sergi alanının sınırlı olması sebebiyle, topladığı 285 parça belgeden sadece 64'ünü sergileyebildiğini belirten Sofuoğlu, Osmanlı Devleti'nin Kosova ve çevresine demir yolları, telgraf hatları getirdiğini, eğitim fakülteleri açtığını, 150 okul yaptırdığını ve daha birçok hizmet getirdiğini örnekleriyle açıklayarak, "O dönemde Osmanlı dünyada ne varsa getirdi. İnternet mi vardı da getirmedi" diye konuştu.

Sofuoğlu ayrıca bu tür çalışmaların diğer ülkelerde de sergilenmesine destek verilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137