Bu haber kez okundu.

Otuziki farz
İmanın 6 şartından biri Allah'ın varlığına ve birliğine iman etmektir. Eşi ve benzeri olmayan yegane yaratıcı olan Allah'a imanı kalp ile tasdik etmek ve de dil ile ikrar etmek dinimize göre zaruridir. Lakin Cenaı Hakk'ı tefekkür, sıfatları ve yarattıkları üzerinedir; iman ise kalbi boyutu olan bir gerçektir. Allah (cc)'ın Zâtı üzerinde düşünmek haramdır. Onun zatını idrak etmek aklen mümkün değildir. (Çünkü Allah'ın hiçbir benzeri yoktur. Hiçbir şey O'na denk değildir. (İhlâs, 112/15). Gözler Onu idrak edemez, (elEn'âm, 6/103). Çünkü aklın ulaşabildiği ve kavrayabildiği şeyler ancak madde cinsinden olan şeylerdir. Allah ise madde değildir. Duyu organlarımızla tespitini yaptığımız ve hâlen yapamadığımız eşyanın tümü noksanlıklardan uzak olan Cenabı Hak tarafından yaratılmıştır. Yaratılan ise yaratıcısının ne parçası, ne de benzeridir.

Allah'ın varlığına inanmak, her müslümanın ilk önce kabul etmesi gereken bir husustur. İslâm ıstılâhına göre inanmak ise Allah'ın varlığına, birliğine, yani, Allah'tan başka ilâh olmadığına ve inanılması gereken diğer hususlara (Allah'a, Allah'ın meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, kaza ve kadere, öldükten sonra diriltmeye) tereddütsüz iman etmek ve bunu kalp ile tasdik etmektir. İnanan insana mümin, inanmayana ise kâfir denir. Akıl sahibi olan her insanın, Allah'ın varlığına inanması gerekir. Allah'ın varlığına inanmak, insan fıtratının icabıdır. Allah'ın varoluşu vaciptir, zarûrîdir. Varlıklar vücud bakımından iki türlüdür:

a) Vâcibu'lVücûd: Varlığı mutlak gerekli olan, olmaması mümkün olmayan varlık. Bu da sadece Allah Teâlâ'dır.

b) Mümkinu'l Vücûd: Varlığı mümkün olan, yani, varolması da, olmaması da mümkün olan varlıklardır ki Allah'ın dışında tüm yaratıklar böyledir .

Bütün yaratıkların Rabb'i Allah'tır. Ondan başka ilâh yoktur. O rahman ve rahîmdir. (2/163). Allah'ın tek yaratıcı olduğuna, varlığının isbatına delil olacak birçok âyet vardır (bkz.Bakara, 2/164). ~|~
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100