15 Nisan 2009 Çarşamba 00:00
Peygamber aşkının kaynağı

Mevlit ayının onikinci gecesinden, yani mevlid kandilinden itibaren ay sonuna kadar "kutlu doğumun" kutlama faaliyetleri devam eder. Her akşam bir komşu, tüm komşuları Mevlid'e davet eder.

~|~


 

Anadolu'da, Rabi'üllevvel ayının diğer adı Mevlit ayıdır. Süleyman Çelebi'nin şaheseri Mevlidin'de ifade edildiği gibi:

Ol Rabiülevvel ayın nicesi
On ikinci gece isneyn gecesi
Ol gece kim doğdu ol hayru'l beşer
Anası onda neler gördü neler

Mevlit ayının onikinci gecesinden, yani mevlid kandilinden itibaren ay sonuna kadar "kutlu doğumun" kutlama faaliyetleri devam eder. Her akşam bir komşu, tüm komşuları Mevlid'e davet eder. Aile, imkanlarını seferber eder, düğün yemeği gibi sofralar hazırlanır ve komşulara ikramda bulunur. Yemek faslından sonra, Mevlid okunur, ilahiler, kasideler, salatü selam ve aşrı şerifler okunur. Hep beraber eller duaya kalkar, diller ve gönüller "Âmin"der. Mevlid metninde yer alan: "Sundular bir cam dolusu şerbeti/Şerbeti karşımda tuttu huriler/Bunu sana Allah verdi dediler" tarzındaki beyitlerden hareketle mutlaka tüm davetlilere şerbet ikram edilir. Daha ilkokul yıllarında iken Mevlid'in yarısından çoğunu ezberlemiş olmamızı bu merasimlere borçluyuz.

Bu, peygamber aşkının, sevdasının bağlılığının kaynağını, temelini teşkil eden Kur'an ayetlerinden bir demet sunmak istiyorum. Dünya siyasetinin, ülke idaresinin geldiği nokta, aldığı şekil itibariyle Kur'an ve sünnete, her zamankinden daha sıkı tutunmamızın şart olduğunu hatırlatarak yüce kitabımızın sayfalarını çeviriyoruz:

"Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat, insanların çoğu bunu bilmezler." (Sebc:28)

"Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın ayetlerini okuyan (kötülüklerden ve inkardan) kendilerini temizleyen, kendilerine kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler." (Al?i İmran:164)
"Kendisi için doğru yol belli olduktan sonra kim Peygamber'e karşı çıkar ve mü'minlerin yolundan başka bir yola giderse, onu o yönde bırakırız ve cehenneme sokarız; o ne kötü bir yerdir."(Nisa:115)
"Onlara: Allah'ın indirdiğine (Kitaba ve Resule gelin (onlara başvuralım) denildiği zaman, münafıkların senden iyice uzaklaştıklarını görürsün." (Nisa:61)

"Hayır, Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiç bir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabullenmedikçe iman etmiş olamazlar." (Nisa:65)
"(Ey müminler!) Peygamberi, kendi aranızda birbirinizi çağırır gibi çağırmayın. İçinizden, birini siper edinerek sıvışıp gidenleri muhakkak ki Allah bilmektedir. Bu sebeple, onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir bela gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar" (Nur:63)

"... Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladı ise ondan da sakının Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir." (Haşr:7)
"Deki: Ey insanlar! Gerçekten ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi olan Allah'ın elçisiyim".
(A'raf:153)
"Sana uyan mü'minlere (merhamet) kanadını indir." (Şuara:215)

 Aziz KARACA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.