05 Kasım 2008 Çarşamba 00:00
Peygamber Efendimize vahiy nasıl inerdi?
 Vahiy nasıl vukû bulduğu konusunda Buhari'nin Sahih'inde Bed'ul Vahy kısmında ve diğer kaynaklarda Hz.Peygamber'e (sav) gelen vahiy genel olarak şu şekilde sınıflandırılmıştır: ~|~

 

1. Salih veya sâdık rüya yoluyla:
Bu çeşit rüya, görülen hadisenin sabahleyin aynen çıkması olarak tarif edilmiştir. Karışıklık olmayan bir rüyadır. Bu durum, uyanıklık halinde görülecek şeylere bir alıştırma, bir hazırlama safhasıdır. Bunu, Hz. Peygamber'in uyanık halde ses duyması, yolda yürürken taşların ve ağaçların kendisine selam vermeleri gibi hadiseler takip etmiştir.
Beyhaki, Hz. Peygamber'deki bu sâlih rüya döneminin 6 ay sürdüğünü ifade eder. İbni Hacer "40 yaşını tamamlayınca doğduğu ay olan Rebiülevvel ayında, peygamberlik vahiy ile başlamış olmalı, aynı yılın Ramazan ayında da uyanık haldeki vahiy olmalı" demektedir. Nitekim Hz. Peygamber de sâlih mümimin gördüğü rüyayı, vahyin 40 cüzünden bir cüz olarak beyan eder.
2. İlham yoluyla: Allahü Teala, Peygamberine uyanıkken dilediklerini ilgâ eder.
3. Cebrail'in insan sûretine girip hitap etmesi şeklinde, ki daha ziyade ashabdan Dihyetül Kelbi'nin suretinde geldiği rivayet edilir.
4. Mirac'da olduğu üzere doğrudan doğruya Allah'tan vahiy almak suretiyle gelmesi ki, bu tarz vahiyde melek aracı değildir.
5. Meleğin çıngırak sesine benzer bir sesle hitap etmesi suretiyle vahiy gelişi ki, Hz. Peygamber'e gelen en ağır vahyin bu olduğu beyan edilir.
6. Vahiy meleği Cebrail'in kendi suretiyle ilahi emirleri getirmesi.
Vahiy hâli ağır, dayanılması oldukça zor bir hâldir. Vahiy geldiği esnada Resulullah en soğuk günlerde bile buram buram terledi. Deve üzerinde bulunduğu bir sırada vahiy gelişi ile birlikte, deveye müthiş bir ağırlık çökmüş ve karnı yere değecek şekilde bacakları yay gibi kavis yapmıştır.
Zeyd b. Sabit de, bir defasında vahiy esnasında dizinin Resullul- lah'ın dizine değdiğini ve duyduğu ağırlık sebebiyle bacaklarının tamamen ezildiğini, öyle ki bir daha yürüyemeyeceğini zannettiğini, ancak vahyin sona ermesiyle beraber eski haline döndüğünü anlatır.


Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137