25 Temmuz 2006 Salı 00:00
Rabbanî ahlâka bürünmek
Nefis terbiyesi ve tezkiyesinden asıl maksat, masivaya ait kötü ahlak vasıflarından arınıp ahlak-ı hamide ile donanmak ve bezenmektir ~|~Vuslat, ciddi bir gönül arınmasını zaruri kılar. Masiva denilen tortulardan arınıp kalbin Hakk'a ait cemal ve celal vasıfların tecellisine mazhar kılınması esastır.

 Nitekim Hz. Peygamber (sav), miracından, Hakk'a vuslatından ve de Hakk'ın vahyine muhatap olmasından önce geçirdiği gönül ameliyatı, inşirah-ı sadr hakikati, bu esası tespit etmesi bakımından manidardır. Siret-i Nebi'ye ait eserler, bu ameliyenin Hz. Peygamberin hayatında üç defa Hz. Cebrail tarafından gerçekleştirildiğinden haber vermektedir.

Allaha seyr-ü süluk ve vuslat için terbiye ve tezkiye esastır. Bu ise, bir ömür mücahede ve mücadeleyi gerektirir. Nefis terbiyesi ve tezkiyesinden maksat ise, masivaya ait kötü ahlak vasıflarından arınıp ahlak-ı hamide ile donanmak ve bezenmektir. Bu, bir manada Hz. Peygamberin ifadesiyle; "Rabbani olmak" (Al-i İmran, 79). Hz. Peygamberin ifadesiyle Allah'ın ahlakı ile ahlaklanmaktır. Hz. Peygamberin, "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" buyurması manidardır. Cenab-ı Hak da, bu görev ile memur Resulünün en güzel ahlak üzere  olduğuna dair Kur'an-ı Kerim'inde teminat vermektedir. İslam'ın kuşatıcı mesajına bakıldığında, denilebilir ki, güzel ahlakı kuşanıp Allah'a vuslat yoluna girmek, buna ilk adımı Kur'an nuruyla atmak yaratılış gereği olup Hakk'ın emridir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100