26 Haziran 2006 Pazartesi 00:00
Rabbinizin size şefkati muhakkak sonsuzdur

....Gafatan'da Nahl mevkiini ordugah edindi. Ancak, kabilelerin kalbine bir korku düştü ve bölgeden öteye kaçmaya başladılar. Böylece savaşmaya gerek kalmadı...

~|~Zatü'r-Rika Gazvesi
Bu gazve, Hicretin 4. yılında vuku bulmuştur. Sebebi ise, öldürülen 7 İslam davetçisi idi. İslam'ı tebliğ için gönderilen muallimlerinin öldürülmesi üzerine Resulullah, Necid bölgesi kabilelerine harp ilan etti. Gafatan'da Nahl mevkiini ordugah edindi. Ancak, kabilelerin kalbine bir korku düştü ve bölgeden öteye kaçmaya başladılar. Böylece savaşmaya gerek kalmadı. Bu gazvede, şaşılacak pek çok olay ve ibret verici sahneler vardır. Bu gazve sırasında Salatı Havf (korku halinde namaz) kılınmıştır. Resulullah bir rekat kılarken bir grup kılmış, diğer rekatta o grup geri çekilip düşmanı beklerken, başka bir grup diğer rekatı kılarak namazı tamamlamışlardır.
Gece nöbeti için Abbad b. Bişr ile Ammar b. Yasir görevlendirilmişti. Abbad b. Bişr namaza durmuştu, Ammar ise uyuyordu. Daha önce esir alınmış bulunan bir kadının kocası bu sırada gizlice onlara yaklaşıp Abbad'a bir ok attı. Abbad onu çıkarıp yere attı ve namaza devam etti. Ok sayısı üçe çıktı; herd seferinde Abbad namazı kesmiyor, oku çıkarıp namaza devam ediyordu. Sonunda arkadaşını uyandırdığında çok yara almış ve kadının kocası da kaçmıştı...

Ashabtan birisi bir kuş getirmişti. Resulullah ona bakarken, yavrusunun anası gelip, yavruyu tutan ellerinin içine kendini atıverdi. Müslümanlar bundan büyük şaşkınlık duydular. Resulullah (sav); "Siz, yavrusunu tuttuğunuz şu kuşun, yavrusu için kendisini avucunuza atmasına hayret mi ediyorsunuz? Vallahi Rabbinizin size olan rahmeti ve esirgemesi, şu kuşun yavrusuna olan şefkatinden çok daha fazladır" buyurdu.
Cabir Abdillah'ın devesi yorulmuştu ve geri kalıyordu. Resulullah devenin yanına gelip bir değnek ile ona vurdu. Bundan sonra deve, Resulullah'ın önüne geçiyordu. Daha sonra Resulullah (sav), bu deveyi Cabir'den 40 dirheme satın aldı.
Allah'ın Resulü yeni evlenmiş olan Cabir'e; "Dul mu, kız mı?" diye sordu. Cabir:
- Dul, ya Resulallah, dedi. Allah'ın Resulü:
- Bir kız alamadın mı; birbirinizle oynaşırdınız; dedi. Cabir;
- Biliyorsun ya Resulallah; babam Uhud'ta öldü. Yedi tane kız çocuğu kaldı. Onlara mürebbiye olacak, bakacak yaşta bir kadın almayı uygun buldum, deyince, Resulullah;
- İnşallah isabet etmişsindir, buyurdu.
Resulullah, Cabir'in devesini satın almışken, deveyi tekrar ona vermiş, bedelini de bağışlamıştır. Cabir, bu paranın bitmek bilmediğini söylüyordu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.