12 Haziran 2014 Perşembe 00:02
Rahmet ve bereketin coştuğu gece
Rahmet ve bereket aylarından Şaban-ı Şerif ayının içerisinde öyle bir gece var ki, o geceyi Allah ve Resûlü övmüştür. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de bu geceyi şöyle işaret etmektedir:
“Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’an’ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.” 
Genel olarak Kur’an-ı Kerim’in Kadir Gecesi’nde indirildiği bilinir. Bu ayette izah edilmek istenen Kur’an-ı Kerim’in esas itibariyle Levh-i Mahfuz’dan Berat Gecesi’nde indirilişidir. Peygamberimize indirilişi ise Kadir Gecesi’ndedir. İlgili ayetlerin tefsirinde müfessirlerin ittifakı da bu yöndedir. 
“Kur’ân’ın bu gecede indirilmesinin manası nedir? Derim ki; şöyle dediler: Yedinci semadan dünya semaına bir cümle olarak (toptan) Levh’de dünya semaına indirildi ve Cebrail (a.s.) sefereye (yazıcı meleklere) imlâ etti, sonra da Peygamber’e yirmi üç senede kısım kısım indirildi.” (Tefsir/H. Yazır).
“Bu gecede Resûlullah’a (s.a.a.) şefaatin tamamı verilmiştir. Çünkü Resûlullah Şaban’ın on üçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat niyaz etti, üçte biri verildi. On dördüncü gecesi niyaz etti, üçte ikisi verildi. On beşinci gecesi niyaz etti, hepsi verildi.” (Tefsir/Hamdi Yazır).
Bu itibarla, Berat Gecesi’ni idrak eden herkes, Yüce Allah’ın, “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir” (Zümer, 39/53) müjdesinin farkına varmalıdır. Bunun gereği olarak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, günah ve kusurlarından dolayı tövbe etmeli, bundan sonraki hayatını daha da güzelleştirme kararını vermelidir. 
Peygamber Efendimiz, Berat Gecesi’nin içinde bulunduğu Şaban ayında nafile oruç tutmaya özen gösterirdi. Bunun sebebini soranlara, “Bu ayda ameller Âlemlerin Rabbine yükseltilir. Ben amelimin, oruçlu bulunduğum bir halde arz olunmasını isterim” cevabını verirdi. (Nesai, Sıyam 70).
Sevgili Peygamberimiz, bizim de bu geceyi ibadetle geçirmemizi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:
“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semaına rahmetiyle tecelli eder ve şafak sökene kadar, ‘Tevbe eden yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu, şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa istesinler, vereyim” buyurur. (İbn Mâce, İkametü’s-Selah l9l, H.No: l388 I/444).
“Bu mübarek gecede hayrın, bereketin ve güzelliklerin sağanak sağanak yağmasına rağmen; o manevi ziyafetten nasibini alamayacak, o mana denizinde yıkanıp arınamayacak olanlar; Allah’a şirk koşanlar, içinde sönmez bir kin ve tükenmez bir düşmanlık besleyenler, akrabaları ile ilişkiyi kesenler, kibirli ve gururlu olanlar, ana-babaya asi olanlar, içki içmeye ısrarla devam edenler, olarak beyan edilmiştir.” (Kütüb- Sitte; Et-Terğib ve’t-Terhib).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.