01 Eylül 2009 Salı 00:00
Ramazan-ı Şerifte Hakk'ın rızasını kazanmak
Allah Teâlâ, Ramazanı şerîf'in her günü iftar vaktinde kendilerine azâb gereken âsîlerden milyonlarca kişiyi Cehennemden azâd eder. Allah Teâlâ (Perşembeyi Cumaya bağlayan) gece ve Cum'a günü her saat, azâb edilecek milyonlarca Cehennemliği affeder. ~|~

 

Ramazanı şerîf'in sonuncu günü, bu ayın ilk gününden o güne kadar Cehennem'den âzâd ettiklerinin toplamı kadar kimseyi bağışlar.
Kadir gecesi Cebrail aleyhisselâm'a yeryüzüne inmelerini emreder. O da beraberinde büyük bir melek topluluğu ve yeşil bir sancakla yeryüzüne iner. Sancağı Ka'be'nin ortasına dikerler.
Cebrail aleyhisselâm'in altı yüz kanadı vardır. Bu kanadlarını ancak Kadir gecesi açar. Kanadlarını açınca onlar doğu ve batıyı kaplar. Bu sırada Cebrail aleyhisselâm meleklere:
«Muhammed sallâllâhu aleyhi ve sellem ümmetinin aralarına girin.» diye emreder.
Melekler de onların aralarına girerler; ibâdet eden, namaz kılan ve zikredenlere selâm verip, onlarla musâfaha ederler. Onların dualarına "Âmîn!" derler. Bu durum, sabaha kadar böylece devam eder. Sonra Cebrail aleyhisselâm:
«Ey dostlar!.. Artık sabah olmuştur. Hepiniz, vazîfenize dönünüz!» buyurur. Bunun üzerine melekler:
«Ey Cebrail!.. Allah Teâlâ Muhammed sallâllâhu aleyhi ve sellem ümmetinin hacetleri hususunda ne yaptı?» diye sorarlar. Cebrail:
Allah Teâlâ onlara rahmet nazarı ile baktı. Onların günahlarını affetti, onları bağışladı. Yalnız onlardan şu dört sınıf, bu rahmet ve afvdan hâriç bırakıldı.
Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem (devamla):
"Onlar dört sınıf insandır ki;
Şarab içmeye devam edenler,
Ana babasına âsî olanlar,
Akrabalık bağlarını kesenler,
Bid'at ehli olup, müslümanları ve cemâati terk edenlerdir." buyurdu.
Ramazan bayramı gecesine mükâfat gecesi de denir. Bu gecenin sabahında Allah Teâlâ, meleklerini yeryüzüne gönderir. Onlar, sokak başlarında durur, cin ve insan dışındaki bütün canlıların duyabileceği bir sesle şöyle nida ederler:
«Ey Muhammed sallâllâhu aleyhi ve sellem ümmeti!.. Evlerinizden çıkınız!.. Size çok sevap veren, büyük günahları bağışlayan Kerîm Rabbinize geliniz.» derler.
Onlar camiye gitmek üzere evlerinden çıktıklarında , Allah Teâlâ meleklerine:
«Ey benim meleklerim! Vazifesini lâyıkıyla yapan insanlara ne verilir?» buyurur. Melekler:
«Ey bizim ilâhımız ve seyyidimiz!.. Onlara mükâfatları eksiksiz olarak verilir.» derler. Bunun üzerine Allah Teâlâ:
«Ey meleklerim! Siz şâhid olunuz ki, Ramazan ayında oruç tutan ve namazını kılan kullarıma sevâb ve mükâfat olarak rızâmı verdim. Onların günahlarını bağışladım. » buyurur.
Sonra kullarına şöyle hitâb eder:
"Ey kullarım!..
Bu gün benden dilediğinizi isteyiniz. İzzet ve Celâlime yemin ederim ki, bugün âhiretiniz için ne isterseniz, size vereceğim."
"Dünyânız için istediğiniz şeye gelince, bakarım; izzet ve celâlime yemîn ederim ki, sizler benim hukukumu koruduğunuz sürece, ben de sizin kusur ve günahlarınızı örterim. İzzet ve celâlime yemin ederim ki, hududumu koruyanlar arasında, sizi rezîl ve rüsvây etmem."
"Evlerinize bağışlanmış olarak dönünüz!.. Zîrâ beni hoşnut ettiniz. Ben de sizden razı oldum."
Ümmeti Muhammed, Ramazanı şerîfte iftar ettiklerinde, melekler sevinçle Allah Teâlâ'nın onlara ihsan buyurduğu mükâfatları birbirlerine müjdelerler." (Gunye 2/78)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137