26 Ağustos 2009 Çarşamba 00:00
Ramazanın değerini bilmek
Şehr-i Ramazanın kadrini kıymetini bilen inananların, gönül dünyaları ne hoş, ne güzel... Sultanı karşılayanların, ona gereken önem ve iltifatlarda bulunanların, sultandan gerekli karşılığı görecekleri de muhakkaktır. U.Kepekçi'nin yazısı... ~|~

 

Ramazan-ı Şerifin değerini bilmek

Gufran ayı, rahmet ayı, bereket ayı diye bir çok iltifatlara mahzar olan onbir ayın sultanı Ramazan ayını idrak etmiş bulunuyoruz. Oruçlar tutuluyor, teravih namazlarına devam ediliyor, iftar ve sahurların bereketi bir başka oluyor... Şehr-i Ramazanın kadrini kıymetini bilen inananların, gönül dünyaları ne hoş, ne güzel...
Sultanı karşılayanların, ona gereken önem ve iltifatlarda bulunanların, sultandan gerekli karşılığı görecekleri de muhakkaktır.
Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed (sav) bu konuda şu müjdeyi vermiştir;
"Kıyamet günü oruç ve Kur'an kula şefaatçi olurlar.
Oruç:
- Ya Rabbi, ben onu gündüzleri yemekten ve zevklerinden alıkoydum, simdi beni ona şefaatçi kıl, der .
Kur'an:
- Ya Rabbi, ben onu gece uykusundan alıkoydum, simdi beni ona şefaatçi kıl, der. Her ikisi de şefaat ederler" (et-Terğib ve't-Terhib, c.2, s.84)
Ramazan ayının kutsiyetinin en önemli özelliği insanlığa hayat rehberi ve kurtuluş reçetesi olarak gönderilen Kur'an'ın bu ay içerisinde indirilmiş olmasıdır.
 "Ramazan ayı ki onda Kur'an, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi." (Bakara: 185)
Bu ayda indirilen Kur'an hürmetine bir de gece var ki, bin aydan daha hayırlı olduğunu yine Allah (cc) müjdelemiştir.
"Doğrusu, Biz, onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir suresi:1-5)
Ramazan ayı; Oruçla, Kur'an'la, namazla, sadaka ile türlü ibadetlerle bütünleşmiş, adeta sevapların rahmetin harman olduğu, tabir yerinde ise insanlığa sunulmuş bir kurtuluş, bir fırsattır.
Akl-ı selim düşünen herkes için önüne kadar gelen her fırsatın değerlendirilmesi kendi menfaatinedir. İnsanoğlu genel olarak fırsatları değerlendirme konusunda maalesef pek de başarılı değildir. Herkes kendi yaşantısını muhasebe edince bu tespitin doğruluğunu görecektir. 
Her konuda uyarıcımız rehberimiz Alemler Rahmet Hazreti Muhammed Efendimiz bakınız bu konuda da bizi ikaz etmiştir;
"Beş şey gelmeden evvel beş şeyi fırsat bil: Ölüm gelmeden önce hayatının, hastalık gelmeden önce sağlığının, meşguliyet gelip çatmadan önce boş vaktinin, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğinin, fakirlik gelmeden önce zenginliğinin." (Hâkim: Müstedrek).
Geliniz, Onbir ayın sultanı; Ramazan ayını en verimli bir şekilde değerlendirelim. Günahlarımıza af dileyip, güzel olmayan huylarımızı terk edelim. Geride kalan ömrümüzü hayır ameller ile süslemeye, istikametimizi sırat-ı müstakim üzere devam ettirmeye çalışalım...

UĞUR KEPEKÇİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100