01 Ağustos 2007 Çarşamba 00:00
Receb ayında oruç bir kalkan
 "Allah katında ayların sayısı on ikidir. Yeri ve semaları Allah yarattığı günden beri bu böyledir... ~|~

Receb ayı için:
? ŞEHRÜLLAH'İL?ESABB
Adının verilmesini de anlatalım. Şöyle ki: Allah'ü Teâlâ, kullar üzerine rahmet yağdırır.
Allah'ü Teâlâ, bu ayda kullarına öyle ikramlar eder, öyle sevaplar verir ki; onları hiç bir göz görmemiştir, kulaklar duymamıştır, bir beşerin kalbine onların ne ol?duğunu anlamak dahi gelmemiştir.
Şu rivayeti, bize Şeyh İmam Hibetullah yolu ile, İbn?i Mübarek Sakatî A'maş'tan almıştır. A'maş dahi, İbrahim, Alkama'dan almıştır.
Alkarna dahi, Ebu Said?i Hudrî'den naklen, Rasûlüllah (s.a.v.) efendimizin şöyle buyurduğunu anlatmıştır:
? "Allah katında ayların sayısı on ikidir. Yeri ve semaları Allah yarattığı günden beri bu böyledir.
Bu aylardan dört tanesi haram ay olup şunlardır: Allah'ı asamm ayı receb.Bu ay tek başınadır. Kalan üç tanesi peş peşe olup şunlardır: Zilkade, zilhicce, muharrem.
Receb, Allah'ın ayıdır. Şâban, benim ayinidir. Ramazan, ümmetimin ayıdır.
Bir kimse, receb ayı içinde, imanla ve sevabını Allah'tan bekleyerek bir gün oruç tutarsa, Allah'ın en büyük rızasına hak kazanır. Firdevs cennetinin en üst katına yerleşir.
Receb ayında iki gün oruç tutana iki kat ecir verilir. Her katın ağırlığı dünya dağlarına benzer.
Bir kimse, receb ayında üç gün oruç tutar ise, Allah'ü Teâlâ cehennemle onun arasına bir hendek açar. Bu hendeğin uzunluğu bir senelik yoldur.
Bir kimse, receb ayında dört gün oruç tutar ise, şu hastalıklardan afiyet bulur: Delirmek, cüzzam, abraş. Mesih deccalin fitnesinden dahi kurtulur.
Bir kimse, receb ayında beş gün oruç tutar ise, kabir azabından kurtulur.
Bir kimse, receb ayında altı gün oruç tutar ise, kabrinden çıktığı zaman yüzü: Bedir halindeki ay aydınlığından daha nurludur.
Bir kimse, receb ayında yedi gün oruç tutar ise, hepsi cehennemin kapısı için olur ki: Her gün, cehennemin kapılarından birini kapatır.
Bir kimse, receb ayında sekiz gün oruç tutar ise, cennetin sekiz kapısı vardır. Allah'ü Teâlâ her gün için cennetin bir kapısını ona açar.
Bir kimse, receb ayında dokuz gün oruç tutar ise, kabrinden kalkarken şöyle diyerek kalkar:
"Eşhedü en lâ ilâhe illallah". Ve, o kimsenin yüzü: Cennetten başka yana döndürülemez.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100