Bu haber kez okundu.

Recep ayının fazileti
Receb-i şerifin sonlarına doğru yaklaşırken üçayların manevi iklimi de bütün bereketiyle yaşanmaya devam ediyor. ~|~


Ümmü Enes (ra)'ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ya Rasulellah bana tavsiyede bulun. "Rasulullah şöyle buyurmuştur: "Günahlardan hicret et (terket), zira bu hicretin en faziletlisidir. Farzlara devem et, zira bu cihadın en faziletlisidir. Allah'ı zikri de çok yap, çünkü sen Allah'a çok zikirden daha sevimli bir şey getiremezsin" (Taberani).

 Ebu Hureyre(ra) Rasulullah(sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Allah şöyle buyurur: Ben kulumun Bana olan zannının yanındayım ve Beni zikrettiğinde onun yanında olurum. Eğer Beni kendi içinde anarsa Ben de onu kendi içimde anarım. Eğer Beni bir toplulukta anarsa Ben de onu ondan daha hayırlı bir toplulukta anarım. Eğer Bana bir karış yaklaşırsa Ben ona bir kulaç yaklaşırım. Eğer Bana bir kulaç yaklaşırsa Ben ona iki kulaç yaklaşırım. Eğer Bana yürüyerek gelirse Ben de ona koşarak gelirim" (Buhari, Müslim, Tirmizi).

Muaviye (ra) şöyle anlatır: Hz. Peygamber(sav) mescidde zikir halkasının yanına çıktı ve: "Sizi buraya hangi şey oturttu?" diye sordu. Onlarda: "Allah'ı zikretmek, bizi İslam'a eriştirip bunula bize bağışta bulunduğu şeylere hamdetmek için oturduk" dediler. O da şöyle dedi: "Allah için söyleyin, sizi ancak bu mu oturttu?" dedi. Onlar: "Vallahi bizi ancak bu oturttu" dediler. O da şöyle dedi: "Bakın Ben sizi itham ettiğim için yemin ettirmedim. Ancak şu var ki bana Cebrail geldi ve Allah Taala'nın sizinle meleklere iftihar edip öğündüğünü bildirdi" (Müslim, Tirmizi, Nesei).

Muaz b. Cebel (ra) Yemen'e gönderildiğinde Rasulullah (sav)'e: "Ya Rasulellah bana tavsiyede bulun" dediği O'nun da şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Dininde ihlaslı ol, az amel sana yeter" (Hakim).
Sevban (ra) Rasulullah(sav)'in şöyle derken işittiğini rivayet etmiştir: "Muhlislere ne mutlu. Onlar hidayet yolunun ışıklarıdır. Onlardan tüm karanlık fitneler uzaklaşır" (Beyhaki).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100