Bu haber kez okundu.

Recep ayının fazileti...
"Receb" kelimesi; herhangi bir şeyden korkmak, utanmak veya bir kimseyi heybetinden dolayı ululamak ve tazim etmek manalarına gelir. Receb ayı, haram aylardan (eşhur?i hurum) biridir. Diğer üç haram ay ise, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem'dir. ~|~


Receb ayı, içinde iki kandil gecesi bulunması açısından da faziletli bir aydır. Receb ayının ilk cuma gecesi (Perşembeyi Cumaya bağlayan gece) Regaib Kandili'dir. İslâm âlimleri, Hz. Peygamber (s.a.s)'in bu gecede Yüce Allah'ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu sebeple şükür ve hacet için namaz kıldığını bildirmektedirler.
Yine Receb ayının yirmiyedinci gecesi İslâm dünyasında Mirâc gecesi olarak kutlanır. Olay hakkında Kur'an?ı Kerim'de başlı başına "İsrâ" suresi indirilmiştir. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece nâzil olan Bakara suresinin son ayetleri ile Müslümanların sıkıntılarının sona ereceği ve Muhammed ümmetine Allah'a ortak koşmadıkları, tevhidden ayrılmadıkları takdirde Cennete girecekleri müjdelenmiştir.
Recep ayında okunacak dua: "Allahumme barik lena fi recebe ve şa'ban ve belliğna ramazan"
Açıklaması: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır" âmin!..
Üç ayların ilki olan recep ayı girdiğinde bu duayı sıkça yapalım, Resulullah (sav) bu duayı yaparlardı ve ümmetinin de yapmasını istemiştir.
Receb ayında oruç
Abbad ibnu hanif anlatıyor: "Said İbnu Cübeyr Rahimehullah'a Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabi verdi:
İbnu Abbas Radıyallahu Anhüma'yı dinledim, şöyle demişti:
? Resulullah (sav) Efendimiz Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz; galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde tutacak) derdik. Bazı yıllarda da öyle yerdi ki biz, galiba hiç tutmayacak derdik." (Buhari savm, 53).
Eğer gücünüz yetiyorsa recep ayının tamamını oruçlu geçirin. Yoksa başından, ortasından ve sonundan üçer gün oruç tutun. Ona da gücünüz yetmiyorsa başından ortasından ve sonundan birer gün oruç tutun. Hiç yoksa başından bir günü oruçlu geçirin. 
Abdülkadir?i Geylânî Kuddise Sırruhu Hazretleri şöyle demiştir:

  • Recep, cefayı terk ayıdır; şaban, amel ve vefa ayıdır; ramazan ise, sadakat ve safa ayıdır.
  • Recep tevbe ayıdır; şaban muhabbet ayıdır; ramazan, Hakk'a yakınlık bulma ayıdır.
  • Recep, hürmet ayıdır; şaban, hizmet ayıdır; ramazan, nimet ayıdır.
  • Recep, ibadet ayıdır; şaban, zahidlik ayıdır; ramazan ise, ziyadesi ile nimetlere ermek ayıdır.
  • Recep ayında iyilikler kat kat artar; şaban ayında kötülükler kalkar; ramazan ayında ikramlar gelmeye başlar.
  • Recep, önce gidenlerin ayıdır; şaban ortadakilerin ayıdır; ramazan ise, âsilerin ayıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100