05 Ekim 2005 Çarşamba 00:00
Resulullah'a tabi olmak...
Dünya bir çarşıdır, bir pazar yeridir. Yakında kapanır, dağılır. Size yalnız fânileri gösterecek ve onlara bağlanmanıza sebep olacak kapıları kapatınız. Allah'ın kudretini görmenize ve yalnız O'nu sevmenize vesile olacak kapıları açınız. ~|~ Şahsınıza mahsus özün Allah'a yakınlığı ve kalblerin günah kirlerinden temizliği hallerinde sebepler ve iktisab kapılarını kapatınız. Bunu, başkalarına şâmil olan hususlarda yapmayınız. Meselâ âile efrâdınızın fertleri gibi. Kazancınız sizden başkası için olsun. Faydası sizden başkası için olsun. Elde etmesi sizden başkası için olsun. Siz onların beşeri ihtiyaçları için çalışınız, kazanınız. Fakat iktisab ve sebepler kapısını kendi şahsınıza kapalı tutunuz. Kendi şahsınıza mahsus olanı Allah'ın fazlından isteyiniz. Nefslerinizi dünyâ ile bir araya oturtunuz. Kalblerinizi ahiret ile bir araya oturtunuz. Sırlarınızı ? özlerinizi de Mevlâ ile bir araya oturtunuz.

Allah dostları, Peygamberlerin bedelleridir. Peygamberlerden sonra onların yerine kaim olan kişilerdir. Öyleyse, onların size söylediklerini kabul ediniz. Emirlerini yerine getiriniz. Zira hiç şüphe yok ki O'nlar, size ancak Allah'ın ve Resulünün emirleri ile emrederler, nehiyleri ile nehyederler. O'nlar, Allah'ın konuşturmasıyla konuşurlar. Allah'tan verileni alırlar. Kendiliklerinden tek bir harekette bile bulunmazlar. Allah'ın dininde, hevai hareketleri ile O'na ortak olmazlar. Gerek sözlerinde ve gerekse fiil ve hareketlerinde, Resulullah'a (s.a.v.) tâbi olurlar. Çünkü Aziz ve Celîl olan Allah'ın bu husustaki kavline kulak vermişlerdir. Şanı Yüce olan Allah buyurur ki:
"Peygamber size ne emrettiyse ona sarılın; size neyi yasak ettiyse ondan da sakının." (Haşr Sûresi; Âyet 7)

Allah yolunun yolcuları, Resulullah'a (s.a.v.) tâbi oldular. Öyle ki, O da onları kendisini Peygamber olarak gönderene, yani Allah'a götürdü. Onlar Allah'ın Resulüne yaklaştılar; O da onları, Aziz ve Celîl olan Hakk'a yakınlaştırdı. Onlar için nezd?i İlâhi'den ünvanlar, hil'atler ve halk üzerinde emirlik salâhiyetleri çıkardı?
Ey münafıklar!
Siz, dinin rafa kaldırıldığını, emirlerinin de kendi haline terk edildiğini sandınız. Sizin ne kendinizde izzet?i nefs var, ne şeytanlarınızda, ne de kötü arkadaş ve yakınlarınızda?

Allah'ım! Benim de, onların da günahlarımızı bağışla. Onların münafıklık zilletinden ve şirk bağından halâs eyle, kurtar.
Aziz ve Celîl olan Allah'a ibadet ediniz. Helâl kazançlarınızla O'na kulluk etmek için yardımını isteyiniz. Zira hiç şüphe yok ki Aziz ve Celîl olan Allah, kendisine itaat eden ve helâl kazancından yiyen mümin kulunu sever. O, helâlinden yiyen ve güzel amel ve hareketlerde bulunan kulunu sever. Sadece yiyip içen ve amel etmeyeni ise sevmez. Kendi helâl kazancından yiyeni sever. İki yüzlülükle kazanıp yiyene ve halka yedirene ise gazaplanır. Kendisini birleyeni, yani muvahhidi sever. Kendisine şirk koşup ortak tanıyana ise gazaplanır. Kendisine teslim olanı sever. Teslim olmayıp daima kendisiyle çekişip durana ise gazaplanır?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137