20 Mayıs 2006 Cumartesi 00:00
Resulullah'ı reddedenin sonu hüsran olur...
Peygamber Efendimiz (sav), Hudeybiye barışının getirdiği sükûnet ortamında ikinci tebliğ mektubunu İran Kisrası Hüsrev Perhiz'e gönderdi... ~|~
 İran Kisrası, Sahabelerden Abdullah b. Huzafe es-Selimi'nin Resulullah adına götürdüğü mektubu okuyunca yırtıp attı. Kendisine bağlılığı olan Bazan'a bir mektupla iki kişi gönderdi, "Bu yeni çıkan peygamberi yakalayarak bana gönder" dedi. Resulullah efendimiz ise onlarla karşılaşınca sadece gülümsedi ve "Yarın görüşürüz" dedi. Ertesi gün bu adamlara, "Siz, reisinize benden şu haberi iletin: Benim Rabbim, onun ilahının canını bu gecenin yedinci saatinde aldı" dedi. Nitekim, İran Kisrasına oğlu Şiruyen'i Allahü Teala musallat kıldı. Ve oğlu, Kisrayı öldürdü. Onlar bu haberi Bazan'a ulaştırınca, Bazan, Yemenlilerle birlikte Müslüman oldu. Şiruyen'in, babasını öldürüşünü saatiyle bildiren Resulullah Efendimiz, bu mucizevi haberiyle bir kavmin Müslüman olmasına vesile olmuşlardı... İran Kisrasına gönderilen mektupta şu cümleler yer alıyordu:

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla;
Allah'ın Resulü Muhammed'den, İranlıların büyük başkanı Kisraya:
Hidayet yoluna girip ona tabi olana; Allah'a, O'nun kulu ve Resulüne iman edene; Allah'tan başka ilah olmadığına, O'nun bir tek ve ortaksız bulunduğuna; Muhammed'in, O'nun Resulü ve kulu olduğuna şehadet edip, bunu kabul edene selam olsun. Buna göre bin, seni tam bir İslam daveti ile (İslama) çağırıyorum. Zira, ben, kim olursa olsun, can taşıyan herkese belli bir tehlikeyi haber verip bunları uyandırmak ve inanmayanlar üzerinde Allah'ın sözünü gerçekleştirmek için istisnasız bütün insanlara gönderilmiş bir Allah Resulüyüm. O halde sen İslam'a gir. Sonunda emniyet ve selamet içinde olursun. Şayet kaçınacak olursan, bu halde hiç şüphesiz mecusilerin günahı senin üzerinde toplanacaktır" (el-Vesâiku's-Siyasiyye, no:53).
Rivayete göre, kisra, mektubun baş kısmındaki hitabe bölümünün kendi imparatorluk şanına ters düştüğünü görerek öfkeye kapılmış ve mektubu elçiden alarak yırtmıştır. Bu haber kendisine eriştiğinde Resulullah (sav), "Allah da onun hükümranlığını öylece yırtsın" buyurmuşlardır. Nitekim yukarıda belirtildiği gibi, bizzat kendi oğlu tarafından öldürülmek zilletiyle kisranın hükümdarlığı da yıkılmış oldu...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137