Bu haber kez okundu.

Resulullah'ı sevmek ibadettir
Resulullah Efendimizin (sav) en üstün örnek olması, seçilmişliğinin yanısıra, hayatın bütün yönlerini kuşatmasından kaynaklanmaktadır. Zira, Hz. Muhammed (sav), en iyi ve müşfik aile reisiydi; fakat her peygamber evlenip çocuk sahibi olmamıştı. ~|~

Resulullah (sav), en iyi devlet kurucusu ve reisi idi; fakat her peygambere devlet kurmak nasip olmamıştı. Resulullah (sav), İslam ordusunun başkumandanı ve benzeri olmayan bir savaşçı idi; fakat her peygamberin askerî alanda rehberlik yapması mümkün olmamıştı. O (sav), kendinden önceki bütün peygamberlerin sahip oldukları en bariz vasıfların, güzelliklerin ve özelliklerin özü, özeti ve mecmuu idi. Resulullah Efendimiz (sav), akide ibadet, ahlak, eğitim, iktisat, sosyal düzen ve  siyaset gibi sahalarda insan hayatının bütün yönlerini kuşatıcı esaslar getirmişti. Ama hayatın ve insanlığın tümünü kuşatan başka bir peygamber gelmiş değildi. Bu sebepledir ki, her sınıf insana ancak Resulullah   (sav) örnek olmuştur.

Şunu hemen belirtelim ki, Hz. Fahr?i Kainat Efendimiz (sav) herhangi bir insan gibi, bir kabiliyetini geliştirmiş fakat diğer yönleri eksik kalmış insan değillerdi. Zira, Onu kendi dilinden aktarırsak "Rabb'i terbiye etmiş ve güzel terbiye etmiştir. Her an yeni bir tecelli ile yeniden doğan ve böylelikle kemal üzerine kemali, nur üzerine nuru sergileyen, Cenab?ı Hakk'ın vitrini olmak şerefine ermiş bir vücut ve ruhun sahibi idiler.

"Allah'ım yaradılışımı güzel kıldığın gibi ahlakımı da güzelleştir. Allah'ım beni çirkin huylardan uzaklaştır. Allah'ım beni güzel ahlaka ulaştır. En güzel ahlaka beni ancak Sen ulaştırıp hidayet edebilirsin" şeklinde dua eden Peygambermiz (sav), bu duasıyla güzel ahlaka olan iştiyakını sergilediği gibi, o güzel ahlaka sahip olma vasfının Cennetin ve Cennete kendisine komşu olmanın anahtarı olduğunu da hadislerinde mujdelemişlerdir. "Sizin bana en sevgili vekıyamet gününde bana en yakın oturacak olanınınz, ahlakı en güzel olanlarınız, alçak gönüllü olanlarınız, ülfet eden ve kendisiyle ülfet olunanlarınızdır".
"İnsanları Cennete en çok sokacak olan, Allah korkusu ve güzel ahlaktır".
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100