29 Nisan 2015 Çarşamba 00:49
‘Ruhlarınızı hikmetin güzellikleriyle dinlendirin’

Hafs b. Giyas, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivâyet eder:
İmam buyurdu ki: “Ey Hafs! Allah, âlimin bir tek günahını bağışlayıncaya kadar, cahilin yetmiş günahını bağışlar.”
Aynı rivayet zinciriyle şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) dedi ki:
“Meryem oğlu İsa –Peygamberimize, Âli’ne ve ona selâm olsun– şöyle dedi: Kötü âlimlerin vay haline! Cehennem ateşi nasıl da yüzlerini yalar.”
Cemil b. Derrac şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Can buraya dayanınca –eliyle boğazını göstererek– artık âlimin (öleceğini bilenin) tevbesi kabul olmaz.” İmam sonra şu ayeti okudu: Allah’ın kabul edeceği tevbe, ancak bilmeden kötülük edip de sonra tez elden tevbe edenlerin tevbesidir.” 
(Nisa, 17).
Ebu Basir, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan, “Onlar ve azgınlar oraya tepetaklak atılırlar” (Şuarâ, 94–95) âyetiyle ilgili olarak şu açıklamayı rivayet eder:
“Bunlar dilleriyle adaletten söz eden; fakat davranışlarıyla aksini yapan kimselerdir.”
Hafs b. el–Behterî, merfu olarak rivayet eder ki:
Emir’ül–Mü’minin (Ali b. Ebu Tâlib aleyhisselâm) şöyle derdi: “Ruhlarınızı hikmetin göz kamaştırıcı güzellikleriyle dinlendirin; çünkü bedenlerin yorulması gibi ruhlar da yorulur.”
Ebu Bâsir şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: Emir’ül–Mü’minin (Ali b. Ebu Tâlib aleyhisselâm) şöyle derdi: “Ey ilim öğrenmek isteyen öğrenci! Hiç kuşkusuz ilmin birçok üstünlükleri vardır: İlmin başı tevazudur, ilmin gözü, kıskançlıktan arınmadır, kulağı, anlamadır, dili doğruluktur, koruyucusu araştırmadır, kalbi iyi niyettir, aklı varlıkları ve olguları tanımaktır, eli rahmettir, ayakları âlimleri ziyaret etmektir, himmeti esenliktir, hikmeti takvadır, kalıcılığı kurtuluştur, önderi sağlıktır, bineği vefadır, silâhı yumuşak sözdür, kılıcı hoşnutluktur, yayı yumuşaklıktır, ordusu âlimlerle konuşmaktır, malı edeptir, serveti günahlardan kaçınmaktır, azığı marufa uygun hareket etmektir, suyu uysallıktır, yol göstericisi hidayettir ve yoldaşı iyilerin sevgisidir.”
Hammad b. Osman, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: İman için ne güzel vezirdir ilim. İlim için ne güzel vezirdir, yumuşak huyluluk. Yumuşak huyluluk için ne güzel vezirdir, şefkatlilik ve şefkatlilik için ne güzel vezirdir sabır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137