10 Mayıs 2010 Pazartesi 00:00
?Rükû hâlinde zekat veren müminler...'
 Hasan b. Zeyd, babası Zeyd b. Hasan'dan, o da dedesinden  nakletti:
"Ammar b. Yâsir'in şöyle dediğini duydum: ~|~

Hz. Ali b. Ebi Tâlib,  müstehab bir namazın rükûunda iken önünde bir ihtiyaç sahibi (yardım istedi). Hz. Ali, yüzüğünü parmağından çıkarıp Sâil'e  verdi. Sâil, Resulüllah'ın yanına gelip olayı anlattı. Bunun üzerine  Hz. Peygamber'e şu ayet nâzil oldu: "Sizin veliniz ancak Allah,  O'nun Peygamberi ve namaz kılan ve rükû halinde zekât veren müminlerdir.  Kim Allah'ı, Peygamberini ve inanmış mü'minleri veli  olarak kabul ederse; bilsin ki, şüphesiz Allah'ın hizbinde olanlar  üstün gelirler." (Maide, 55-56).
Resulüllah şöyle buyurdu: "Ben kimin mevlâsı isem, şüphesiz  Ali de onun mevlâsıdır. Allah'ım, O'nu seveni sev; O'na düşman olana düşman ol!" (İhkâku'l Hak c. 4, s. 3).
İmam Rıza, "Birbirlerine neyi sorarlar? O büyük haberden  mi? Öyle bir haberdir ki, onda ihtilafa düşerler" (Nebe, 1-2) ayetinin tefsirinde  Emir'ül-mü'minin Hz. Ali'den şöyle nakletmiştir:
"Allah'ın benden daha büyük bir haberi yoktur. Allah'ın benden  daha büyük bir ayeti de yoktur. Çeşitli dillerdeki geçmiş ümmetler  benim faziletimi ikrar etmediler." (Sefinetü'l Bihar c. 8, s. 163) Bu ayet-i kerimeye dair Resulüllah buyurdu ki: "Kur'an'da geçen büyük haber, Ali'dir." (Mülhakât-ı İhkâk-i Hak, c. 20, s. 545).
Ebu Hamza Sümali'den şöyle nakledilmiştir: İmam Câfer  Sâdık'a, Yüce Allah'ın (c.c.), "İşte bu benim dosdoğru yolumdur. O halde onu izleyin" (En'am: 153) buyruğunun tefsirini sorduğumda  şöyle buyurdu:
"Vallahi o Ali'dir ki, hem mizandır, hem de sırat?" (Besairû'd-Derecat, s. 79).
Resûlullah şöyle buyurdu:
"Kıyamet günü olduğunda, Yüce Allah iki meleğe emredip, sırat  üzerine oturtacak. Böylece Ali b. Ebi Tâlib'den beratı olmayan  kimse oradan geçemeyecektir. Kimin de yanında beratı olmazsa,  Allah onu yüzüstü cehenneme atacaktır. Allah-u Teala da, "Durdurun  onları; onlar sorgulanacaklardır" (Saffat: 24) ayetinde bunu  kastetmiştir." (İhkâku'l Hak, c. 3, s. 105)
Sağlam senetli diğer bir hadiste, Ebu Basir, "Ey iman edenler,  Allah'a itaat edin, Resul'e itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine  de?" (Nisa: 59) ayetinin tefsirinde, İmam Muhammed  Bâkır'dan şöyle nakletmiştir:
"Emir sahipleri, kıyamet gününe kadar Ali ve Fâtımâ'nın evlatlarından  gelecek imamlardır." (Kemalü'd-Din s. 222).

İmam Ali, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137