Bu haber kez okundu.

Şaban Ayının Faziletleri
Bu gece, Allah'ın velî kullarına ziyana uğramaktan yana kurtuluş fermanı verilir.
Rasûlüllah Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Bu gece, Allah'ü Teâlâ, halkına bir göz atar. Müminleri bağışlar. Kâfirlere mühlet verir. Kin ve haset sahiplerini dahi hallerine terk eder; taa, o hallerini terk edinceye kadar.".... ~|~

Bugün Berat Kandili
İbn-i Abbas'ın azadlı kölesi, İkrime: "O gece, hikmet inceliği taşıyan her iş ayırd edilir." (ed-Duhân, 44/4) meâline gelen âyet-i kerimede anlatılan gecenin; Berat gecesi olduğunu söylemiştir:
Hakim b. Kisan şöyle anlattı: "Allah'ü Teâlâ, Şâban ayının orta (15.) gecesinde halkının durumuna bakar. Her kimi, o gece temiz bulur ise, ertesi seneye kadar, onun temizliğini sürdürür".

Ata b. Yesar şöyle anlattı:
"Şâban ayının orta (15.) gecesi, senenin tüm işleri Yüce Hakka arz olunur. Bir kimse, evinden yolculuğa çıkar; ama bilemez, o gece onun ismi, ölüler defterine geçmiştir. Diriler arasından çıkmıştır. O sene, biri evlenir. Halbuki, onun da ismi diriler arasından silinmiş, ölecekler arasına yazılmıştır".
Hazreti Âişe r.a. Rasûlüllah (s.a.v.) efendimizden şöyle dinlediğini anlatmıştır: "Allah'ü Teâlâ hayrı şu dört geceye dağıtmıştır: Kurban bayramı gecesine, Ramazan bayramı gecesine, Şâban ayının orta (15.) gecesine ki, (Yani, Berat Gecesine) bu gece, Allah'ü Teâlâ, ecelleri ve rızkı yazar. Hacca gidecekler bu gece yazılır ve Sabah namazı vaktine kadar arefe gecesi".

Abdulkâdir Geylânî Hazretleri rahimehullâh; Berat gecesinde yüz rekatlık namaz kılınması ile ilgili olarak şunları zikreder: "Rivayet edildiğine göre Şaban ayının onbeşinci gecesi yüz rekat namaz kılınır.. Her rekatta Fâtihâ-i şerîfe'den sonra, on İh-lâs-ı şerîf (Kulhüvallâhu ehad) okunarak kılınan bu namaza "Salât-ı Hayr" denir. Bu namazda pek ziyâde feyiz ve bereket vardır. Selef-i sâlihîyn bu namazı bir araya gelerek, cemâatle kılarlardı. Bu namazda pek çok fazîlet ve sevap vardır. Hasan-ı Basrî;  Rasûlullâh'ın ashabından otuz kişi bana haber verdiler ki: "Bir kimse, bu namazı, Beraat gecesinde kılmış olsa, Allah Teâlâ rahmet nazarı ile yetmiş defa bakar ki, her bir bakışta o kimsenin yetmiş ihtiyâcını ona ihsan eder. Bunların en aşağısı, günahlarının bağışlamasıdır" (Gunye, 1 /192).

Denildi ki, "Berâet gecesine has, beş haslet vardır: "Her mühim iş o gece tefrîk edilir. O geceki ibâdetin fazîleti büyüktür. Rahmet-i ilâhiyye feyezan eder. Mağfiret gecesidir. O gece Rasûlullâha şefaat hakkının tamâmı verilmiştir". Yine denilmiştir ki:
"Bu geceye beraat isminin verilmesinin sebebi iki beraat fermanına göredir. Şöyle ki:

a) Bu gece Rahman Allah tarafından şakilere kurtuluş fermanı verilir. (Tevbe ederlerse).

b) Bu gece, Allah'ın velî kullarına ziyana uğramaktan yana kurtuluş fermanı verilir.
Rasûlüllah Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Bu gece, Allah'ü Teâlâ, halkına bir göz atar. Müminleri bağışlar. Kâfirlere mühlet verir. Kin ve haset sahiplerini dahi hallerine terk eder; taa, o hallerini terk edinceye kadar.".
Denilmiştir ki: "Kadir gecesi: Rahmet, mağfiret, cehennemden kurtulma gecesidir. Allah'ü Teâlâ onu saklı tuttu ki; onun üzerine kimse konuşamaya. Beraat gecesini dahi izhar edip açıkladı. Zira o gece, hüküm ve kaza gecesidir. Dargınlık ve naz gecesidir. Kabul ve red gecesidir. Kavuşmak ve kavuşmamak gecesidir. Saadet, şekavet, ikram ve paklık gecesidir. Bu gece, bir kimse, saadet bulur; diğer kimse de saadetten uzaklaşır.  Bu gece, bir kimse mükâfatını alırken, diğer kimse ziyana uğrayıp kaybeder.

Bu gece, bir kimse ikram görürken, bir başkası mahrum kalır. Bu gece, bir kimse ecir alırken, bir başkası kovulur. Nice yıkanıp hazırlanmış kefen vardır ki; sahibi çarşı pazarla uğraşır. Nice kabir vardır ki, kazılıp hazırlanmış; ama sahibi sürür içinde aldanıp kalmış. Nice gülen ağız vardır ki; yanında, ölüp susacak. Nice konak vardır ki, binası tamamlanmış; ama sahibine ölüm zifafı hazır. Nice kul vardır ki, sevap bekler; ama karşısına ceza çıkar. Nice kul vardır ki, müjde bekler; ama karşısına hüsran, ziyan çıkar.

Nice kul vardır ki; cennetleri bekler; ama karşısına cehennem ateşleri çıkar. Nice kul vardır ki, vuslata kavuşmak bekler, ama karşısına ayrılık çıkar. Nice kul vardır ki, ihsan bekler; ama karşısına belâ çıkar. Nice kul vardır ki, mülk bekler; ama helakle karşılaşır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100