22 Şubat 2002 Cuma 00:00
Sağlık Haberleri
Uyku rahatsızlıkları

Uz.Dr. M. Sabri ERDÖL


Gece Yattığınızda veya İstirahat halinde Bacaklarınızda Hoş Olmayan Bir Duyu Mu Hissediyorsunuz

(Huzursuz Bacak Sendromu)

Bacaklarda ortaya çıkan, tam olarak tarif edilemeyen ve uykuya dalmaya engel olan garip bir duyu hissi huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanır. Hastalar bu garip hissi anlatamamaktan şikayet ederler.

Belirtileri nelerdir? Bu garip his ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme şeklinde tanımlanmaktadır. Bacaklar hareket ettirilerek geçici bir rahatlama sağlanabilir. Hastalar akşamları TV seyredemezler, misafirliğe gidemezler ve en önemlisi yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar,yataklarından kalkıp dolaşmak isterler. Aynı his gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluğuna da yol açabilir ve uykusuzluğa neden olur. Bu hastalar uzun süreli istirahat ten ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar. Her yüz kişinin biri ile beşinde rastlanacak kadar sık görülen rahat~|~sızlıktır. İleri yaşla birlikte sıklığında artış görülmektedir. Laboratuarda bir patolojik bulgu var mıdır? Hastaların yapılan sinir kas grafilerinde (EMG) ve kas biyopsilerinde patolojik bir durum tespit edilememiştir.

Başka hastalıklarla karışır mı? Oldukça sık görülse de romatizmalı hastalıklarla karıştırıldığından hastalığın teşhisi bazen uzun sürmektedir. Romatizmal hastalıklarla sıklıkla karışmaktadır. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir.

İrsiyet ile ilgisi var mıdır? Her üç hastanın birinde ailevi geçiş yani genetik bir geçiş vardır.

Belli bir nedeni var mıdır? Demir eksikliği (Kansızlık), şeker hastalığı, gebelik ve kanser sebep olarak belirlense de hastaların yüzde doksan beşinde bir neden bulunamamaktadır.

Tedavisi var mıdır? Altta yatan bir neden varsa (kansızlık, şeker hastalığı gibi) öncelikle onun tedavisi gerekmektedir. Sebebi belirsiz olan durumlarda ilaç tedavisi (klonazepam, diazepam, karbamazepin ve sinemet) verilebilir.

Uyurgezerlik

Derin uyku döneminde, uyanıklık, uyanıklık reaksıyonu düzeyinde kalırken bu dönemde meydana gelen fiziki hareketlilik uyur gezerlik olarak tanımlanır.

Belirtileri nelerdir? Uyurgezerler, gecenin ilk üçte birinde derin uyku döneminde (hızlı göz hareketlerinin olmadığı dönem = NONREM'in 3'ünci? 4'inci dönemi) kalkıp dolaşmaya başlarlar. Hastalar dolaşırken uyanıkmış gibi davranarak kalkıp gözleri açık olarak yatağında oturarak, anlamsız ardı arda bazı hareketler yaparlar veya bir kısmı da yataktan kalkarak boş bir yüz ifadesi ile ev içinde dolaşırlar, bu arada bazı kelimeleri mırıldanabilirler ve birkaç dakika sonra yatağına geri dönerek yatarlar. Sabah uyandığında ise hatırlamaz veya bir rüya gibi tarif ederler. Uyurgezer kişiyi uyandırmak zordur. Eğer uyandırılırsa kısa bir süre çevreye ve zamana uyum zorluğu gösteririler. Atakların süresi dakikaları geçmez, nadiren 15 dakika kadar uzun sürer. Bu hastalarda sıklıkla gece yatağını ıslatma ve/veya gece kabuslarına da rastlanır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137