Bu haber kez okundu.

Sağlık vitrini
Dr. M. Sabri Erdöl

Uyku bozuklukları ve tedavisi


Yapılan taramalar, toplumun % 35'inde uyku bozukluğu olduğunu göstermiştir.

Uyku bozuklukları başlıca üç başlık altında toplanmaktadır:

1?İnsomni ( Uykusuzluk ).

2?Hipersomni (Aşırı uykululuk )

3?Parasomni.

Parasomni, uyku şekli normal olan kişilerde uyku esnasında yavaş dalga uykusu ve/veya REM fazlarında oluşan bir grup davranışsal ve fizyolojik olaylara verilen addır. Parasomniler başlığı altında şu hastalıklar sınıflanmaktadır:

1?Uyurgezerlik

2?Gece yatağını ıslatma (Enürezis nokturna)

3?Gece kabusları ve korkuları (Karabasan)

4?Uyku felçleri

5? Uyku ve epilepsi

6? Uyku sıçramaları

7? Uyku ve myoklonus

8? Diş gıcırdatması ( Bruxizm )

9? Huzursuz bacak sendromu

10?Uyku ve başağrısı

11?Uykuda baş sallama

ÇOCUĞUNUZ GECE ALTINI MI ISLATIYOR

Gece altını ıslatmanın bir nedeni var mıdır?

Pirimer (Nedeni belirsiz) ve sekonder (Belli bir nedene bağlı) olarak meydana gelir. Pirimer gece yatağını ıslatmada çocukl~|~uktan beri devam edegelen ve her gece olan altını ıslatma varken, sekonder gece yatağını ıslatmada ise ruhsal, idrar yolları hastalıkları şeker hastalığı, küçük kapasiteli mesane ve kabızlık nedenleri vardır. Psikolojik olarak stres altında, bazı olayları saklama ihtiyacı duyan ve kendi içinde çatışma ihtiyacı duyan çocuklarda görülür. Ayrıca uykusunun derinliği dolayısıyla mesaneden gelen uyarıların hastayı uyandırmaya yeterli olmadığı gece altını ıslatma da olabilir.

Gece yatağını ıslatmanın cinsiyet ve yaşla ilişkisi var mıdır?

Çocuklukta bilhassa erkeklerde sık görülürse de genç erişkinlerde de olabilir. 3?4 yaşlarında çocukların %25'i, 8 yaşında çocukların %10'u uykuda altını ıslatmaya devam eder.

Gece altını ıslatma uykunun hangi döneminde meydana gelir?

Genellikle gecenin ilk yarısında meydana gelir.

Gece altını ıslatmanın irsiyetle ilgisi var mı?

Uykuda idrar kaçıran çocukların ebeveynlerinde de %75 oranında aynı tür rahatsızlığa rastlanır.

Gece altını ıslatma tedavi edilebilir mi?

Tıbbi problem olup olmadığı öncelikli olarak araştırılması gerekir. Altta yatan tıbbi neden yoksa davranış tedavisi yöntemlerinden birisine başvurulur. Davranışçı tedaviler arasında; geceleri kuru kalmayı başardığında ödüllendirilmeli, aksi halde cezalandırılmamalı. Mesane jimnastiği en etkin davranışçı tedavi olarak kabul edilir. Hastaya gün boyunca idrar ihtiyacı olduğunda tutmaya çalışması öğretilir ve böylece mesanenin kapasitesi artırıldığı gibi kaslarının da kuvvetlenmesi sağlanır. Kısa vadede sonuç beklenmemeli, sabırla ve zaman içinde problemin tedavi edilebileceği bilinmelidir. Ayrıca alarm sistemleri denenebilir. Tedaviye dirençli vakaların davranışçı tedavisi 'İmipramin' gibi ilaç tedavisiyle de desteklenir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100