08 Nisan 2006 Cumartesi 00:00
Sen olmasaydın Habibim âlemleri yaratmazdım

Yarın Mevlid Kandili. Pazar'ı Pazartesi'ne bağlayan gecenin sonunda, Cenabı Hakk'ın "Sen olmasaydın, Sen olmasıydın Habibim, âlemleri yaratmazdım" iltifatının mazharı Hz. Muhammed Mustafa (sav) dünya sahnesine teşrif etmişlerdir.

~|~
Hz. Âdem'den (as) beri devam edegelen Peygamberlik nurunun sahibini bulduğu bu gece, Rebi'ülEvvel ayının onikinci Pazartesi gecesi, Mevlidi Nebevî olarak idrak ediliyor. Kutlu Doğum Haftası bu yıl İslam âleminde, 920 Nisan tarihleri arasında kutlanacak.
Kur'anı Kerim'de, "Ey Muhammed, biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik" Ayeti Kerimesiyle  "Rahmeten'lil Âlemin" olarak vasıflandırılan Hz. Peygamber (sav), Mekke'de Rebi'ülEvvel ayının onikinci Pazartesi gecesi sabaha karşı dünyaya gelmiştir. Bu "Kutlu Doğum", Miladî takvime göre, 571 yılının Nisan Ay'ının 20'si olarak hesaplanmıştır.

Hakk'ında; "Sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü arzu edenler ve Allah'ı çok zikredenler için Allah Resulü'nde en güzel örnek vardır" buyrulan Hz. Muhammed Mustafa (sav), her peygamberin ve evliyanın yükselmek istediği en üstün makamlara; hatta, Cemalullah'ı müşahedeye, mükalemeye yükselmiş tek seçilmiş nebidir. Bu yönüyle O, Habibullah'tır, Halilullah'tır, Kelimullah'tır...
Allah'ın Resulu, bütün hallerde beşerin en güzel misali ve en üstün biricik örneğidir. Resulullah'a uymadıkça, Onun yolunu takip edip Onu örnek almadıkça kurtulmasına imkan yoktur.

Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimizin mucizeleri sayılmayacak kadar çoktur. Bütün alemler, Onun yüzü suyu hürmetine yaratılmış, Allahü Teala, varlık namına ilk Habibullah Efendimizin nurunu yaratmıştır. Onun nurundan da tüm mevcudatı halk eylemiştir. Kainatın Efendisinin mucizeleri daha O, bu alemi şereflendirmeden önce meydana gelmiştir. Onun geleceğini diğer Peygamberler ve nebiler müjdelemiştir Dünya alemini şereflendirmesiyle beraber zuhur eden mucizeleri şunlardır:

Fil vakası, Kisra sarayındaki kulelerin yıkılması, Fars illerinde putperestlere ait yüzlerce yıllık ateşin sönüvermesi, Save gölünün yere batması, putların yüzüstü yere çakılması gibi olaylar emin ve sahih rivayetlerle sabittir. Cenabı Hakk'ın ruh olarak yarattığı ilk insan olmasına rağmen, maddesiyle bu aleme en son  peygamber olarak teşrif etmiştir. Bir hadisi kudside Efendimiz (sav) için "Sen olmasaydın, Sen olmasaydın Habibim, alemleri yaratmazdım" buyrulmuştur. Bu yüzden O, yaratılış sebebimizdir. O güzeller güzeli bu münasebetten dolayı "Fahri Âlem"dir. Sebebi Âlem olan Peygamberimiz, aynı zamanda "Rahmeten'lil Âlemin"dir. Âlemlere rahmettir. Sadece asi ve günahkârların şefaatçisi olmayıp, veli ve nebilerin de şefiidir... Bu yönüyle Ona, "Şefii Ruzı Ceza" denir. Bunun için O, hem dünya ve hem de ukba için hidayet ve feyiz kaynağı olmuştur...

Mübaret vücutları Hakk'ın nispet kokularını taşırdı. Bazılarının zan ve iddia ettikleri gibi O, sadece bir beşer değildir. Resulullah (sav), bir beşerdir ama, Tecelligâhı Hak olan bir beşerdir. Allah'ın, kalbine yetbişbin defa tecelli etteği bir beşer... Kulluk makamında en ekmel bir kuldur O; kul Peygamber olmayı, Melik Peygamber olmaya tercih edecek kadar yüce bir kul...
Hatemül Enbiya olan Peygamberimizin bir vasfı da Hakk'ı gösteren ve Hakk'a götüren bir ayna olmasıdır. Bu yönüyle de bir adı "Miratü'l Hak" olmuştur... O, bir alemdir. O alemden Hak görülür, O alem ile Hakk'a gidilir. Zira Resulullah Efendimiz (sav) Hakk'ın boyasına boyanmış en kamil insandır.

Habibullah Efendimiz aynı zamanda "Canlı Kur'an"dır. Kur'anı Kerim'deki mücerret hakikatler, Onun hayatında müşahhas hale gelmiştir. Çünkü O her an vahyin kontrolü altındadır. Ve O, "Kendi hevasından konuşmaz da. Onun konuştuğu vahiyden başkası değil"...
VeResulullah (sav), kemali ile mutlak "İnsanı Kamil"dir. Varlıktan soyunup yoklukta Hak ile olmak, yok olma nispetine göre Onu temsil eder, yani kemal nispetine göre... Kamil insan, bütün alemleri kendinde toplayan alemdir. İnsan suret açısından küçük, mana itibariyle ise, büyük bir alemdir. Ve yine insan,  Cenabı Hakk'ın sıfat ve esmasının tecellilerinden ibarettir. Kamil insan bu alemin ruhu, alemde onun cesetidir. Bu manada en yüce ve en yüksekte Hz. Muhammed (sav) vardır. Ondan sonra diğer peygamberler, sonra da sırasına göre veliler gelir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.